După săptămâni întregi în care au săpat 800 de metri cu ajutorul unei maşinării, au reuşit să ajungă la apele lacului Whillans, situat sub un gheţar din Antarctica.
Au luat câteva probe pentru a testa apa şi, spre uimirea lor, au făcut o descoperire foarte importantă pentru lumea ştiinţifică. Cercetătorii au descoperit nişte vieţuitoare despre care nu se ştia nimic.
La prima analiză s-a observat că celulele găsite sub gheaţă străluceau, având un verde fosforescent, atunci când intrau în contact cu substanţa folosită pentru determinarea ADN-ului.
Ce mai trebuie verificat, şi este unul dintre cele mai importante elemente, e faptul dacă sub gheţar, în apele lacului Whillans, se găsesc doar urme ale acestor vieţuitoare sau sunt şi unele în viaţă.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.