Şeful NASA, Jim Bridenstine, a ales-o vineri în această funcţie pe Lueders, care lucrează pentru agenţia spaţială americană din 1992, a precizat agenţia într-un comunicat, potrivit Agerpres.

”Kathy ne oferă experienţa şi pasiunea extraordinare de care avem nevoie pentru a continua să avansăm cu Artemis şi cu obiectivul nostru de a aseleniza prima femeie şi următorul bărbat pe Lună până în 2024”, a spus Bridenstine.

Lueders a monitorizat lansarea, în urmă cu două săptămâni, a doi astronauţi americani care au devenit primii oameni care au ajuns cu o navetă spaţială privată la Staţia Spaţială Internaţională (ISS).

Predecesorul său, Douglas Loverro, a demisionat cu doar câteva zile înaintea de lansare, ceea ce a provocat o anumită îngrijorare în legătură cu care nici Loverro, nici NASA nu au oferit explicaţii clare.

Kathy Lueders este responsabilă pentru revenirea în siguranţă a celor doi astronauţi americani, Robert Behnken şi Douglas Hurley.

Într-un e-mail trimis colegilor şi consultat de Reuters, Douglas Loverro a precizat că plecarea sa a avut la bază ”efectele acţiunilor personale”, menţionând, fără să ofere prea multe explicaţii, ”riscurile” pe care le-a luat pentru a respecta termenul limită al agenţiei americane de a trimite misiuni cu echipaj uman pe Lună până în 2024.

”Este clar că am făcut o greşeală în acea alegere şi sunt singurul care trebuie să suporte consecinţele”, a adăugat el.

Doug Loverro a preluat funcţia în octombrie anul trecut pentru a conduce eforturile NASA de a trimite din nou misiuni cu echipaj uman pe Lună până în 2024, în carul unui calendar accelerat stabilit de administraţia Trump în 2019. 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.