0-118204-vas_inside.jpgNava Viking Forcados a fost atacată de piraţi astăzi, în largul Nigeriei. Nici unul dintre cei  52 de membri ai echipajului, format în majoritate de norvegieni şi nigerieni, nu a fost rănit, au anunţat serviciile norvegiene de salvare pe mare.

„Toţi piraţii au părăsit nava. Au fost trase focuri de arme în timpul atacului. Cei 52 de membri ai echipajului sunt teferi. Nu există răniţi”, a declarat Bjoern Jarle Aamlid, de la Centrul de salvare Norvegia-Sud (HRS), precizând că „nava este acum în drum spre un loc sigur de ancorare” şi că există „pagube materiale”.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.