Circa 50 oameni, unii cu mască, alții fără, care n-au prea respectat regulile de distanțare fizică, au aprins lumânări, au depus coroane de flori, au mâncat colivă și au băut țuică. N-au lipsit omagiile și discursurile ”tovarășilor”.

Un bărbat a pus fotografia liderului AUR, George Simion, lângă tabolul lui Ceaușescu, dar gestul său a stârnit nemulțumire, iar poza a fost ruptă de simpatizanții lui ”nea Nicu”.

VIDEO | Nostalgicii lui Nicolae Ceaușescu au comemorat 103 ani de la nașterea fostului dictator
Nostalgicii lui Nicolae Ceaușescu au afișat poza liderului AUR, George Simion, lângă tabloul lui Ceaușescu FOTO: Dumitru Angelescu

Nici steagul cu Trump afișat de un tânăr lângă mormântul lui Ceaușescu nu a fost agreat de cei prezenți.

VIDEO | Nostalgicii lui Nicolae Ceaușescu au comemorat 103 ani de la nașterea fostului dictator
Un tânăr a afișat un steag din campania electorală a lui Donald Trump lângă mormântul lui Ceaușescu FOTO: Dumitru Angelescu

Cuplul dictatorial Elena şi Nicolae Ceauşescu a fost executat pe 25 decembrie 1989, după un proces desfăşurat la Târgovişte, oraş unde cei doi soţi au fost capturaţi după ce fugiseră cu un elicopter de pe clădirea C.C. al PCR.

Nicolae Ceaușescu a fost președintele României timp de 22 de ani, în perioada 9 decembrie 1967 – 25 decembrie 1989.

Data de 26 ianuarie, în care era sărbătorită în regimul comunist ziua de naștere a „Tovarășului Nicolae Ceaușescu”, era marcată în presa aflată sub controlul total al regimului comunist de pagini întregi de elogii și gânduri de recunoștință la adresa acestuia.

„Erou printre eroi”, „Marele conducător” sau „Cel mai iubit fiu al poporului” au fost doar câteva dintre apelativele folosite de-a lungul a mai bine de două decenii de ziarele vremii atunci când vorbeau de Nicolae Ceaușescu.

Nostalgici la mormântul lui Nicolae Ceaușescu, 26 ianuarie 2021 FOTO: Dumitru AngelescuIcon photoVEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 11
Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.