Deputatul PDL Raluca Turcan crede că intenţia liderilor Uniunii Social Liberale,(USL) Victor Ponta şi Crin Antonescu de al suspenda din nou pe şeful statului Traian Băsescu are ca obiectiv real să împiedice desfiinţarea USL, ca urmare a tensiunilor interne care o macină.
Preşedinta Comisiei pentru Cultură din Parlamentul Românei spune că ideea acestora este un mare pericol pentru ţară, în condiţiile în care un asemenea demers ar ameninţa nu doar stabilitatea politică, ci şi pe cea economică, într-un context internaţional aflat într-un echilibru fragil.
„În condiţiile în care România a ieşit cu greu din recesiune, iar criza zonei euro înseamnă o nouă ameninţare la adresa întreagii Europe, USL a decis să faulteze grav România. O asemenea nebunie politică trebuie oprită”, susţine Raluca Turcan. Miercuri,cei doi şefi ai USL au hotărât să înceapă procedurile pentru suspendarea preşedintelui Băsescu, în urma afirmaţiilor acestuia că din cauza lipsei banilor în bugetul de stat,în 2012, pensiile şi salariile buigetarilor vor fi îngheţate.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.