UPDATE ora 23.58: Zeci de oameni au protestat joi seară pe Aeroportul Otopeni, în fața ghișeului companiei Wizz Air, după ce o cursă a companiei a fost anulată.

„Zborul W6 3165 OTP-BRI a fost anulat. Pentru a rezerva din nou sau pentru o restituire, vizitați wizzair.com. Veți primi drepturile prin e-mail”, este mesajul pe care l-au primit călătorii care așteptau acest avion din partea companiei aeriene.

Andreea Paraschivescu, una dintre persoanele care aveau bilet pentru acest zbor, a explicat, pentru Libertatea, că, după nenumărate amânări în cursul zilei, de-abia seara târziu li s-a transmis că zborul a fost anulat.

„Zborul trebuia să plece inițial la ora 20.05, la ora 16.30 am primit mesaj pe telefon și pe aplicație că întârzie o oră, iar apoi am primit o altă notificare că mai întârzie încă o jumătate de oră. Apoi ne-au anunțat că este anulat. Noi am întrebat tot timpul ce se întâmplă de sunt amânări, personal mi-au spus că nu știau. Ei nu au dat drumul la check-in pentru că încă nu venise personalul pentru aeronavă. Ulterior, după ce s-a anulat zborul, mi-au spus că și-au dat demisia și că nu au pe nimeni de back-up care să vină să onoreze acest zbor, așadar se anulează și ne-au invitat frumos la ghișeul Wizz, unde cred că am stat mai mult de o jumătate de oră-o oră până să vină cineva care să vorbească cu noi. Avem niște numere de telefon, primul număr era cu o taxă de 1 euro și ceva pe minut, al doilea gratuit era în afara programului”, a declarat Andreea Paraschivescu pentru Libertatea.

„În final au venit tot angajații aeroportului, care momentan nu au găsit o soluție. Ne-au spus că putem să reprogramăm pe e-mail, dar am înțeles de la ceilalți pasageri că zborul de mâine este fully-booked, deci practic noi nu avem cum să mai plecăm. Aveam cazare luată pentru seara asta, pentru weekend, și practic nu mai putem pleca mâine. Sâmbătă dacă plecăm, ce mai prindem – o noapte? Nici nu mai are relevanță concediul până la urmă”, ne-a mai spus Andreea Paraschivescu.


Știrea inițială: În intervalul orar 0:00-15:00 s-au înregistrat pe Aeroportul Henri Coandă 56 de curse întârziate (sosiri+plecări), cu un total cumulat de 4.377 de minute, precizează CNAB.

„Dintre acestea, în 20 de cazuri, cauza întârzierii a fost rotaţia aeronavei sau a echipajului, alte cauze fiind restricţiile pe rută, facilităţile de aeroport, lipsa echipajului, încărcarea/descărcarea obiectelor voluminoase sau defecţiuni ale aeronavei”, spun oficialii CNAB.

Potrivit CNAB, numărul curselor unde s-au înregistrat întârzieri corespunde în mare măsură cotei de piaţă a companiilor aeriene, astfel încât cele mai multe s-au înregistrat la Wizzair (19 curse, totalizând 1.334 de minute), TAROM (9 curse/570 de minute), Ryanair (6 curse/725 de minute).

De asemenea, şase curse au fost anulate de companiile aeriene, respectiv patru curse Wizzair şi două Eurowings.

Printre românii care s-au confruntat cu problemele de pe Otopeni s-a numărat şi Cristian Preda, decanul Facultății de Științe Politice din cadrul Universității din București. Acesta a anunţat, pe Facebook, că trebuia să decoleze spre Londra la ora 13:25, însă la 16:25 era încă pe pistă.

„Pilotul ne-a tot încurajat că mica defecțiune detectată de computer va fi rezolvată. După trei ore de așteptare, am fost debarcați. Nu știm când plecăm sau, de fapt, dacă mai plecăm”, a scris fostul europarlamentar pe Facebook. Ulterior, acesta a precizat că zborul pentru retur a fost deja anulat, drept pentru care am fost obligați să găsim altă cursă.

Revoltă în Aeroportul Otopeni după ce un zbor Wizz Air a fost anulat joi seară. Călătorilor li s-a spus că nu are cine să piloteze avionul!
Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (1)
Avatar comentarii

unErnest 01.07.2022, 18:55

Macar zborurile anulate sau intarziate au compensare in bani, dar iata ca CFR întârzie la plecare din Bucuresti un tren plin de oameni , fara aer conditionat la 35 grade, si fara nici o explicatie. Intarzierea initiala se mareste pe traseu bineinteles, toti calatorii trebuind sa indure tortura aceasta pe canicula, fara macar niste scuze ipocrite.

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.