Presa internațională scrie că ”România e țara cu cele mai periculoase drumuri din Europa”. Raportul UE pe 2019 confirmă

Comentează

România este țara care deține două recorduri negative privind traficul rutier și pietonal, potrivit unei analize publicate de varianta europeană a China Global Television Network (CGTN), care are la bază un raport Eurostat. Țara noastră a înregistrat cel mai mare număr de decese în trafic și cea mai mare rată a mortalității în rândul pietonilor din întreaga Uniune Europeană.

Conform analizei apărute în China Global Television Network Europa, numărul deceselor pietonale din România l-a depășit pe al celorlalți participanți la trafic, inclusiv șoferi și pasageri.

CGTN Europa a apelat la expertul în siguranță rutieră Ilie Bricicaru, care a arătat că ”în România, cele mai multe drumuri care traversează țara trec prin orașe mici, comune și sate. Acolo, în lipsa unor intersecții foarte aglomerate, a semafoarelor sau a traficului intens, viteza auto este peste limită. Astfel, cresc frecvența și severitatea accidentelor, în special printre pietoni”.

În articol, CGTN Europa mai scrie că ”România este una dintre țările din Europa cu cel mai mic număr de autostrăzi. Totodată, această țară este cunoscută din cauza lentorii cu care se construiesc anual câțiva kilometri de autostradă”.

CGTN Europa: Cel mai periculos drum din România este DN2 / E85

Limitarea vitezei este cea mai bună modalitate de a reduce accidentele, consideră expertul în siguranță rutieră consultat de CGTN Europa.

O infrastructură rutieră sigură presupune o limitare a vitezei atât la intrare, cât și la ieșirea din zone rezidențiale. De asemenea, este nevoie de obstacole care să-i determine pe șoferi să încetinească: sensuri giratorii, refugii pentru pietoni, treceri pentru pietoni bine făcute.Ilie Bricicaru:

Expertul a remarcat că, dincolo de lipsa autostrăzilor, în România lipsesc și marcajele și semnele de circulație.

43 km de autostrăzis-au construit în România în 2019, după ce în 2018 au fost inauguraţi 58 de kilometri.

CGTN Europa a mai notat că Forumul Economic Mondial a clasat drumurile României drept cele mai proaste din Uniunea Europeană: ”În ultimii ani, multe proiecte au fost afectate de scandalurile de corupție, chiar și drumurile recent construite necesitând reparații aproape imediat din cauza controlului calității și materialelor utilizate slabe”.

Totodată, publicația scrie că pe cel mai periculos drum al României - DN2 / E85, care merge din București spre nord-estul țării, s-au înregistrat anul trecut peste 12 victime.

”Companiile și investitorii străini sunt ținuți departe de autostrăzile proaste din România”

În finalul materialului, CGTN Europa scrie că ”nu doar românii sunt nemulțumiți de sistemul de transport deficitar. Companiile și investitorii străini sunt îndepărtați și, practic, forțați să meargă în Ungaria sau Serbia, datorită drumurilor și autostrăzilor de acolo, care sunt mai bine dezvoltate”.

În România, autostrăzile reprezintă doar 5% din drumurile naţionale şi circa 1% din drumurile publice.

Ne vom focusa pe îmbunătățirea iluminatului stradal, precum și pe crearea de sensuri giratorii pentru a reduce viteza în zonele rutiere predispuse la accidente Ovidiu Marian Barbier, Director General Adjunct CNAIR, pentru CGTN Europa:

Pe măsură ce economiile din regiune se concentrează mai mult pe exporturi, infrastructura eșuată a României pare să coste atât viața, cât și bani, se încheie analiza CGTN Europa.

Uniunea Europeană: România, țara cu cel mai ridicat număr de persoane ucise în accidente rutiere

Numărul de decese cauzate de accidentele rutiere la milionul de locuitori:

201020182019variație % 2018-2019variație % 2010-2019
Belgia7753566%-24%
Bulgaria10587893%-19%
Cehia776258-6%-23%
Danemarca46303520%-20%
Germania454037-7%-16%
Estonia595139-22%-34%
Irlanda4729291%-33%
Grecia1136565-1%-45%
Spania533936-6%-31%
Franța6449480%-19%
Croația997773-6%-30%
Italia705555-1%-20%
Cipru7357596%-13%
Letonia1037869-12 %-39%
Lituania9562666 %-38%
Luxemburg646036-39 %-31%
Ungaria746562-5%-19%
Malta313832-11%23%
Țările de Jos323534-3%9%
Austria6646460%-26%
Polonia10376770%-26%
Portugalia806661-8%-33%
România11796960%-22%
Slovenia67444913%-25%
Slovacia6548517 %-25%
Finlanda514337-14 %-24%
Suedia283222-32 %-17%
UE675251-2 %-23%
Regatul Unit3028280%-3%
Elveția422722-20%-43%
Norvegia4320201%-48%
Islanda255217-67%-25%

Și raportul Eurostat arată că ”în general, rata de persoane ucise în accidente rutiere a fost estimată la 52,5 la un milion de locuitori, în 2018”.

Valorile variază de la 30 de decese la un milion de locuitori în Danemarca, până la aproape 96 la milionul de locuitori în România.

Eurostat a mai constatat că, în 2018, pietonii uciși în accidente se ridică la numărul de 35,3 per milionul de locuitori, în România. Numărul este extrem de ridicat, comparativ cu al următoarelor state membre: Lituania (28,8), Letonia (25,8), Slovacia (23,1) și Polonia (23).

Guvernul Orban, la începutul lunii iulie: Vom face 3.000 km de autostrăzi și drumuri expres până în 2030

La 1 iulie 2020, guvernul Orban a promis 3.000 km de autostrăzi și drumuri expres până în 2030, mii de kilometri de cale ferată reabilitată şi un tren metropolitan la Cluj.

Executivul a anunțat că vrea să finalizeze lucrările de infrastructură aflate în implementare, respectiv 407,3 km de autostrăzi și drumuri expres.

Costul total estimat al acestor proiecte este de 4,3 miliarde de euro.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
Urmărește cel mai nou VIDEO
ALTE ȘTIRI
Vasile Ionescu, una dintre cele mai importante figuri ale mișcării rome din România postcomunistă, s-a stins din viață.
21:51
A murit Vasile Ionescu, unul dintre cei mai importanți activiști și intelectuali romi din România postcomunistă
Angajații din învățământul preuniversitar de stat din județul Iași vor avea zi liberă miercuri, 14 octombrie 2026, cu ocazia Sărbătorii Sfintei Cuvioase Parascheva.
20:35
Școlile din Iași se închid de Sfânta Parascheva. Cine beneficiază de o zi liberă pe 14 octombrie
MONDEN
Paula Chirila și Dan Giuvelic | sursa foto: PR
17:46
Paula Chirilă și-a făcut propria emisiune. Peste 100.000 de oameni s-au uitat la primele două episoade: „Cred că ăsta e secretul”
Parastas Tamara Buciuceanu
17:29
Actorul Mihai Constantin a făcut parastasul de 7 ani pentru Tamara Buciuceanu-Botez
POLITIC
Sorin Grindeanu a fost ales în noiembrie 2025 președinte „plin” al PSD, după 6 luni în care a fost interimar în urma demisiei lui Marcel Ciolacu. Foto: Cristian Otopeanu / Libertatea
21:31
Sorin Grindeanu a dat semnalul cu două zile înainte ca Luca Niculescu să depună lista miniștrilor în Parlament: „Dacă vom hotărî să intrăm la guvernare, vom avea o cerință”
Premierul desemnat Luca Niculescu va depune pe 15 octombrie la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor. Foto: Cristian Otopeanu / Libertatea
18:11
Anunțul făcut de Luca Niculescu după noile negocieri cu partidele pentru a primi votul în Parlament
Ultimele știri
22:36
RO-Alert în București, după ce Marin Andrei Cristian, un băiat în vârstă de 18 ani din sectorul 6, a dispărut
22:35
Primăria București anunță când vor fi finalizate lucrările la liniile de tramvai pe bulevardele Dimitrie Pompeiu și Ion Mihalache
22:06
Peste 3.500 de rezervări cu 25 de euro pe noapte, la un hotel cu 25 de camere din Veneția, după o posibilă fraudă online: „Turiștii sunt furioși”
21:51
O colecție de cărți Pokémon, descoperită în pod, i-ar putea aduce o avere unui pensionar din Marea Britanie
TRENDING
21:50
Horoscop 14 octombrie 2026. Leii pot primi astăzi informații valoroase de la o persoană din anturajul apropiat
Interviu
18:30
„Lumea nu mai întreabă ce suprafață are apartamentul, întreabă care este cel mai mic preț”, Attila Ivacson, CEO Ananda Group. Cum se schimbă piața imobiliară din București?
12 oct.
La ce folosesc, de fapt, sferele de beton de pe trotuarele orașelor. Rolul pe care puțini îl cunosc
12 oct.
Un mecanic polonez a comparat motorul unui Volkswagen cu cel al unei mașini produse în China și a găsit mai multe asemănări suspecte
Deficitul de fier ar putea fi cauza principală a lipsei de energie, avertizează specialiștii.
20:42
Te simți obosit chiar dacă dormi suficient? 5 sfaturi care te ajută să combați deficitul de fier
Ministrul Sanatatii  cere rectificare bugetara
20:32
Ministrul Sănătății avertizează: Fără rectificare bugetară în Sănătate, sistemul medical intră în blocaj în 2-3 săptămâni
Set de machiaj profesional
15:00
Cum să-ți organizezi produsele de machiaj și cosmeticele. Idei practice pentru spații mici
De ce se ia tensiunea la mâna stângă - Sursă foto: Shutterstock
18:44
De ce se ia tensiunea la mâna stângă
Toamna aduce nu doar frunze căzătoare și seri răcoroase, ci și o varietate de fructe bogate în fibre, perfecte pentru a diversifica alimentația.
18:20
5 fructe de toamnă bogate în fibre, recomandate de nutriționiști
Câtă apă se pune la orez
10 oct.
Câtă apă se pune la orez pentru a ieși pufos de fiecare dată
Borcan cu maioneză
15:46
Cum dregi un sos care s-a tăiat. Trucuri rapide de la bucătari
Cât timp se fierb cartofii pentru piure
11 oct.
Cât timp se fierb cartofii pentru un piure reușit
Un doctor care se află pe holul spitalului
19:42
Cazul Andrei Drăgan, tânărul care a murit în 2024 la SJU Târgu Jiu: raportul IML confirmă că băiatul trebuia operat de urgență, FACIAS cere ca vinovații să fie judecați
Palatul Culturii din Iași a fost dat în folosință în 1925 și a fost construit în stil neogotic, după planurile arhitectului I.D. Berindei. Foto: Hepta
19:09
Palatul Culturii din Iași are crăpături și infiltrații de apă la subsol, la 10 ani după lucrările de reparații și consolidare: „Am văzut cum țâșnea apa”
Ambasadorul american la NATO, Matthew Whitaker, a cerut modernizarea infrastructurii europene pentru a asigura o mobilizare rapidă a trupelor spre est, într-un context de reevaluare a prezenței militare a SUA pe continent
15:57
SUA cer Europei să pregătească deplasarea rapidă a trupelor spre est. Ce trebuie să facă România
Nicușor Dan
15:45
Ce se schimbă pentru românii din Ucraina după promulgarea legii educației de către Zelenski. Reacția lui Nicușor Dan
Donald Trump a acuzat faptul că participarea SUA în NATO a fost tratată istoric ca „o stradă cu sens unic”. Foto: Getty Images
07:27
De câte războaie e nevoie ca să iei un Nobel pentru Pace?
Luca Niculescu, Nicolae Ciucă, Marcel Ciolacu Sursa foto Dumitru Angelescu, Agerpres
12 oct.
Pactul care a băgat România în criză. Luca Niculescu, pe urmele tandemului Nicu&Marcel
sistem-energie-curent-baterii
12 oct.
Eficiență sau Supraviețuire? Noua arhitectură energetică a României în fața riscurilor hibride și geopolitice
Ilie Bolojan și mai mulți lideri ai PNL
11 oct.
Noul PNL: Good Bye, USA și Deutschland Uber Alles?