„Dacă niciun cumpărător, nicio ofertă nu se prezintă, vom pune în aplicare un alt plan şi va fi probabil o tragere la sorţi”, a declarat președintele Mexicului în cadrul unei conferinţe de presă, cu puţin înainte de a prezenta biletul de loterie care va permite câștigarea acestui premiu puţin obişnuit.

Liderul mexican a promis câștigătorului tragerii la sorți un an de întreținere gratuită a aeronavei la baza militară Santa Lucia sau pe aeroportul din Ciudad de Mexico.

Vor fi puse în vânzare şase milioane de bilete de loto cu o valoare de 500 de pesos ( 25 de dolari).

Președintele Mexicului vrea să ofere avionul său la tragere la sorți

Autorităţile au promis să transfere suma obţinută din vânzarea acestui avion de lux, Boeing 787 „Dreamliner”, unor fonduri de ajutorare a migranţilor sau persoanelor cele mai defavorizate, precizează Agerpres.

Andres Manuel Lopez Obrador a anunțat la începutul mandatului său că nu vrea să utilizeze aeronava și a scos-o la vânzare. Avionul a fost cumpărat de guvernul președintelui Felipe Calderon contra sumei de 218 milioane de dolari.

FOTO: EPA

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.