Traian Băsescu crede că demisia lui Victor Ponta vine într-un context potrivit, fără a preciza ce înseamnă, de fapt, acest lucru.
Victor Ponta a decis să-şi depună mandatul după ce, marţi seară, 32.000 de oameni au ieşit în stradă şi i-au cerut acest lucru. Protestatarii au cerut, de asemenea, demisiile lui Cristian Popescu „Piedone” şi a lui Gabriel Oprea.
„A făcut bine ce a făcut, chiar dacă a făcut-o foarte târziu. Probabil că trebuia să demisioneze la povestea plagiatului, la povestea trimiterii în instanţă.

Cred că schimbarea clasei politice se face o dată cu alegerile legislative din 2016. Până atunci, clasa politică trebuie să îşi ducă onest mandatul. Până atunci trebuie pus un guvern care să răspundă exigenţelor de corectitudine ale populaţiei. Mie nu mi-a ieşit întotdeauna, poate îi iese lui Iohannis”, a decclarat Traian Băsescu, la câteva minute după ce premierul a decis să renunţe la funcţie. Totodată, fostul preşedinte a precizat că, în opinia lui, cel care-i va lua locul lui Ponta va fi Cătălin Predoiu.
Citeşte şi:
VICTOR PONTA ȘI-A DAT DEMISIA, alături de întregul GUVERN
Primele declaraţii ale lui Ponta, după ce ŞI-A DAT DEMISIA: „Nu mă bat cu oamenii”

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.