crearea „unor apartamente bantuite”, dat fiind ca in jur de 20 de persoane au murit aici in cursul ultimilor opt ani si ca alte cinci au incercat sa se sinucida, a precizat cotidianul South China Morning Post.
Lam a apreciat ca ideea – desi macabra – ar putea sa atraga o parte din milioanele de dolari pe care le vor cheltui vizitatorii dupa deschiderea unui Disneyland la Hong Kong, luna viitoare.
„Chiar daca pare o prostie, ceea ce astazi este un loc al groazei, unde oamenii se sinucid in numar mare, ar putea deveni peste cativa ani o atractie turistica. Sunt sigur ca acest lucru ar contribui la scaderea ratei sinuciderilor, mai ales ca majoritatea celor care isi iau astazi viata o fac din motive financiare. Daca zona va fi vizitata de turisti care vor sa vada acest parc al sinucigasilor, se va imbunatati si situatia materiala a localnicilor”, a declarat Lam Kit-sing.
Consilierii municipali care vor dezbate propunerea colegului lor se tem insa ca o asemenea initiativa va transforma insula lor intr-un loc in care cei satui de viata vor veni ca sa incheie socotelile cu aceasta lume „intr-un cadru organizat”, ajutandu-se chiar de obiectele expuse in parc si care sunt folosite cel mai frecvent de sinucigasi.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.