În urmă cu 65 de ani, pe 2 iunie 1953, Elizabeth devenea regină a Marii Britanii într-o ceremonie care a fost urmărită de milioane de oameni. Într-un documentar realizat de BBC, monarhul britanic a rememorat acea zi și a povestit cât de inconfortabil a fost să meargă în acea trăsură și să poarte coroana.

Ea a dezvăluit că  The Gold Stage Coach, trăsura care a dus-o la ceremonia de incoronare a fost ”oribilă”. ”este îmbrăcată doar în piele, nu tocmai confortabilă”, a povestit Regina.

Celebra trăsură din aur în care a călătorit regina în ziua încoronării sale a fost construită în 1760 și a fost folosit în încoronarea fiecărui monarh britanic de la George IV, care a domnit din 1820 pânî în 1830.

Ea a povestit și despre coroana pe care a purtat-o și alături de care a apărut în documentar prima dată de la încoronarea din 1953. „Există unele dezavantaje atunci când porți coroane, dar dincolo de asta ele sunt foarte importante”, a mărturisit monarhul britanic.

Elizabeth avea 25 de ani când a devenit Regină pe 2 iunie 1953, într-o ceremonie urmărită de milioane de oameni din întreaga lume.

În interviu, regina mai vorbește despre faptul că a asistat la încoronarea tatălui său și apoi la a sa. ”Am văzut o încoronare și am fost destinatarul alteia, ceea ce este destul de remarcabil”.


Citește și: Pedofilul din lift ar fi fost cunoscut drept „violatorul”. În 2012 ar mai fi mai abuzat sexual o fetiță


 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.