Cum își începe ziua românca din China și câți bani cheltuie încă de la prima oră

Elenna este o româncă studentă în China și postează în mod constant videoclipuri și tiktokuri din timpul experienței sale. Tânăra le-a propus internauților să le arate ce mănâncă și câți bani plătește în fiecare zi pe alimente, așa că a filmat tot ceea ce face, de dimineața până seara.

„Cât cheltui într-o zi normală ca student în China. Vă arăt ce am mâncat astăzi și la final facem calculul să vedem dacă este ieftin sau scump”, a spus tânăra studentă, la începutul videoclipului.

Pentru Elenna, ziua a început dimineața, când a plecat la facultate. Folosește o bicicletă ca să ajungă în campus, iar pentru acestea are un abonament. Totuși, primul lucru plătit a fost cafeaua, la care a adăugat și cocos.

„Am plecat la facultate, am luat o bicicletă și nu plătesc nimic, deoarece am abonament lunar la ea. Mi-am cumpărat o cafea, este un latte cu cocos, este preferatul meu și costă echivalentul a 6,15 lei”, a explicat ea.

Ce a mâncat și cât a plătit tânăra studentă din China pentru prânz

La prânz, tânăra studentă a mărturisit că are pauză de o oră, iar în acel timp merge la cantină să își ia ceva de mâncare.

„După ce am tras de cafeaua aia două ore, am avut pauză de masă o oră și am plecat prin campus să caut mâncare. Mi-am cumpărat o clătită cu mai multe chestii în ea: pui, salată, etc. pe care am dat aproximativ 6,16 lei”, a povestit ea.

În pauză s-a mai bucurat și de o sticlă de Coca-Cola, pe care a plătit echivalentul a 2,46 lei. În România, pentru varianta de 500 ml, prețul plătit este de 6,69 lei.

„Am cumpărat și o sticlă de apă, pe care am dat aproape 1,17 lei. După ce s-a terminat și ultimul curs, m-am mai plimbat prin campus și mi-am cumpărat o Cola de 680 ml, pe care am dat echivalentul a 2,46 lei”, a mai povestit ea.

Câți bani a cheltuit studenta româncă într-o zi în China

Cina pare să fie cea mai scumpă masă a zilei. Elenna a dezvăluit în TikTok că a plătit aproape 12 lei pentru un pui în stil japonez.

„În China, cantinele sunt foarte mari. Am ales zona asiatică, am luat un pui în stil japonez, pe care am dat 11,68 lei. Farfuria aceasta este una dintre favoritele mele din cantină”, a explicat ea.

La final, tânăra studentă a făcut calculul și a spus suma totală pe care a cheltuit-o într-o zi ca student străin în China.

„Cât am cheltuit astăzi? În total, 45,9 yuani, adică 28,21 lei. Vouă cum vi se pare, ieftin sau nu?”, a spus ea, la final.

@elenna.st Mai multe din China pe insta: @elenna.st ✨🇨🇳 #fy #fyp #foryou #viral #china ♬ sunet original - Elena✨

Cum au reacționat românii când au aflat cât a cheltuit tânăra într-o zi

La videoclipul postat pe TikTok au apărut și reacții ale studenților din România. Cei mai mulți dintre ei sunt șocați că tânăra Elenna a cheltuit doar 28 de lei toată ziua pe două mese, apă, cafea și suc.

„28 de lei toată ziua?! Păi în țară dacă îți iei o apă la jumătate și două foietaje cu brânză ți-au zburat 50 de lei”; „De ce au prețurile atât de mici?”; „Mâncarea este bună și ieftină”, „Ne mutăm în China”, „Foarte ieftin, ne mutăm acolo” au fost doar câteva dintre comentariile pe care le-au lăsat românii la videoclipul postat pe TikTok.

Recent, o influenceriță care s-a mutat din China în Bacău a stârnit un val de reacții, după ce le-a explicat internauților de ce crede că România este periculoasă pentru fete. Mulți au fost siguri că tânăra a vorbit despre criminalitate, însă motivele invocate de ea sunt unele speciale.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (1)
Avatar comentarii

Aliev 17.12.2025, 16:39

Mie mi se par un pic mai ieftin ca la noi..eu cheltuiesc 30 lei pe zi ..și nu mă omor după chinezi,deci stau unde sunt.. acasă.limba aia, urâtă ptr mine,m.ar termina..

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.