Câștigătoarea Cupei Hagi Danone, Luceafărul Cluj-Napoca, a reprezentat România la Danone Nations Cup, turneul internațional pentru copii sub 12 ani, și a terminat pe locul 4. Este cea mai bună performanță din istoria participărilor noastre la această competiție care s-a aflat la cea de-a 18-a ediție.

România, locul 4 la Mondialul U 12 din New York. Au participat 32 de echipe

32 de naționale din întreaga lume au jucat între 22 și 24 septembrie la New York pentru titlul mondial, iar România a fost singura națională din Europa calificată în semifinale. Copiii antrenați de Gigi Vinău și David Stan au fost învinși în semifinale de câștigătoarea turneului, Mexic.

România, locul 4 la Mondialul U 12 din New York. Am eliminat campioana mondială

Cel mai bun meci al naționalei noastre a fost cel din sferturi, când am eliminat campioana mondială Germania. Nemții au fost reprezentați la acest turneu de RB Leipzig, iar printre celelalte echipe eliminate de România s-au numărat Rapid Viena, reprezentanta Austriei și ETO Gyor, din Ungaria.

Meciurile din grupe și din faza următoare s-au jucat vineri și sâmbată în baza de pregătire a echipei New York Red Bulls, iar meciurile finale au avut loc duminică pe celebrul stadion Red Bull Arena.

● Rezultatele complete ale micii naționale la turneul din SUA:
• Grupe:
România – Argentina 0-2
România – Algeria 1-0 (gol Andrei Vinău )
România – Ungaria 2-1 (goluri Matei Moraru și Andrei Vinau)
• Optimi:
România – Austria 2-1 (goluri Andrei Vinău și Alin Ferenți)
• Sferturi:
România – Germania 1-1 (4-3 la penalty-uri) | În timpul regulamentar a marcat Raul Nistor. La loviturile de departajare au înscris Andrei Vinău, Matei Moraru, Raul Nistor și Razvan Fleșer.
• Semifinale:
Romania – Mexic 0-2
• Finala mică:
România – Maroc 1-1 (1-2 la penalty-uri) | În timpul regulamentar a marcat Andrei Vinău. Tot el a fost și singurul care a transformat la penalty-uri pentru noi.

România, locul 4 la Mondialul U 12 din New York. Lotul de la Luceafărul Cluj-Napoca

10. Austria

România, locul 4 la Mondialul U 12 din New York! Performera se numește Luceafărul Cluj-Napoca

D Day in the stadium – Prize ceremony

România, locul 4 la Mondialul U 12 din New York. Brazilia a câștigat la fete

Pentru prima dată în istoria de 18 ani a competiției, la Cupa Națiunilor Danone a avut loc și un turneu de fete, la care au participat 6 mici naționale și care a fost câștigat de Brazilia, după o finala jucată împotriva Canadei.

România, locul 4 la Mondialul U 12 din New York. Ambasadorul competiției, Amy Wambach

Ambasadorul global al competiției este Zinedine Zidane, iar ambasadorul ediției din 2017 a fost Abby Wambach, cea mai bună jucătoare de fotbal din istorie, dublă campioană olimpică și campioana mondială cu naționala SUA. Wambach a fost prezentă la meciurile jucate pe Red Bull Arena și a premiat copiii participanți la turneu.

La Danone Nations Cup, copiii au participat și la jocuri educative prin care le-au fost prezentate principiile alimentației sănătoase la sportivii de performanță.

În ultima zi a șederii in New York, puștii de la Luceafărul au făcut o plimbare pe râul Hudson și au admirat Statuia Libertății și Manhattan-ul.

Gina Pistol i-a ruinat cariera unei vedete în doar 7 luni de relație: „Ce face cu ea? E mai mare ca el! Îi mănâncă toți banii”
Horoscop 22 ianuarie 2021. Vărsătorii se văd prinși în capcana responsabilităților pe care nu le înțeleg
VIDEO. Gestul făcut de Melania Trump când a coborât din avion. Imaginile au devenit virale
Celebra gimnastă a ţării a ajuns omul străzii. ŞOC: întreţine relaţii intime pentru bani
Un smartphone nou? Află ce trebuie să ai ca să fii cool (PUBLICITATE)