Ca şi în anii trecuţi, Spania, Italia, Germania, Franţa şi Marea Britanie au rămas în topul preferinţelor de emigrare, însă destui români s-au îndreptat spre destinaţii mai îndepărtate şi oarecum exotice: Noua Zeelendă şi Australia.

4484-278507-harta_romani_in_lume.jpg

Iar apetitul pentru cele două state ar putea creşte puternic şi anul acesta, având în vedere relaxarea condiţiilor de emigrare. Per total, în 2009 numărul emigranţilor a crescut cu 17%, faţă de 2008. Procentul a fost ponderat de numeroşii români care s-au şi întors acasă, din cauză că nu au mai găsit nimic de lucru în ţările din vestul Europei, lovite şi ele de criză.

4484-278514-doctor.jpg6.000 de medici se pregătesc de emigrare

Reducerea salariilor cadrelor sanitare a determinat circa 6.000 de doctori să aplice pentru locuri de muncă în străinătate, a declarat, pentru revista Capital, Vasile Astărăstoae, preşedintele Colegiului Medicilor din România. În Vest, salariile sunt de circa 1.200 de euro, în timp ce în ţară, remuneraţiile au ajuns la 160 de euro. Din statisticile anilor precedenţi, 30% dintre medicii care aplică pentru joburile în străinătate sunt respinşi.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.