Polițiștii brăileni au primit în luna iunie două aparate „drug test” cu ajutorul cărora pot depista dacă șoferii au consumat substanțe interzise. Vineri seara, le-au folosit pentru prima oară într-o razie pe şoseaua Dig Brăila – Galaţi.

Șofer drogat, prins în Brăila. A consumat opium și ketamină
Așa arată aparatul folosit pentru a depista dacă șoferii se află sub influența drogurilor / foto: Obiectiv Vocea Brăilei

Agenții au depistat în trafic un șofer aflat sub influența drogurilor, conform Agerpres.

Şoferul respectiv nu mai are voie să conducă. I s-a reţinut permisul, i s-a eliberat o dovadă fără drept de circulaţie. S-a întocmit dosar penal, i s-au recoltat probe de sânge şi urină la spital, iar după ce vom obţine rezultatul analizelor, vom vedea dacă se confirmă testul.

Bogdan Zotoi, şeful Serviciului Rutier din cadrul IPJ Brăila

sursă foto: Obiectiv Vocea Brăilei

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații