Directorul Centrului de Alertă Sanitară din cadrul Ministerului Sănătății, Fernando Simon, a anunțat că un nou sistem de urmărire “permite înlăturarea dublurilor și confirmarea datelor legate de coronavirus, precum și eliminarea deceselor care i-au fost atribuite în mod eronat”.

Duminică, Spania a anunțat că noul coronavirus a făcut de 28.752 de victime.

“O variație de 1.900 este mult. Încercăm să verificăm ce este corect, dar sunt cifrele de care dispunem în prezent”, a mai spus Fernando Simon.

Ministerul Sănătății din Spania a revizuit în scădere și numărul de cazuri confirmate – 235.400 luni, față de 235.772 raportate duminică.

“Suntem mulțumiți de calitatea crescândă a informațiilor care ne permit să luăm decizii”, a afirmat Fernando Simon.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.