„În urma incidentelor petrecute în timpul nopţii pe teritoriul Ucrainei, trecerea cu bacul între PTF Isaccea şi PTF Orlovka este suspendată temporar. Participanţii la trafic sunt redirecţionaţi către Punctul de Trecere a Frontierei Galaţi – Rutier”, au transmis reprezentanţii Gărzii de Coastă.

Instituţia precizează că va reveni cu informaţii „imediat ce situaţia de pe partea ucraineană va fi remediată şi traversarea cu bacul va putea fi reluată”.

De asemenea, cele două bacuri care asigură transportul peste Dunăre sunt în prezent ancorate pe malul românesc.

Presa ucraineană a relatat că Punctul de Trecere a Frontierei Orlovka a fost atacat de o dronă rusească, ceea ce a dus la suspendarea activităţii.

Infrastructura complexului feribot Orlivka a fost avariată în urma loviturii.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.