Potrivit presei elene, compania românească este interesată de pachetul de 49 la sută din acţiunile DESFA, care deţine sistemul de distribuţie a gazului, precum şi singurul terminal pentru gaz lichefiat din Grecia, situat în vestul Atenei.

Intenția a fost exprimată după ce compania Socar din Azerbaidjan şi-a retras oferta iniţială, nemulţumită de preţul şi condiţiile impuse de greci.

Transgaz negociază deja cu mai multe bănci finanţarea investiţiei sale din Grecia, conform publicației Kathimerini, citată de Digi 24.

Totodată, jurnaliștii greci susțin că Transgaz este interesată şi de realizarea aşa numitului Coridor Vertical, un gazoduct care ar trebui să transporte gaze naturale din zona Mării Caspice în România, Ungaria, Austria, Bulgaria şi Grecia.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.