Traficul rutier a fost dat peste cap, vineri noaptea, pe Drumul European 58, dintre Baia Mare si Satu Mare, mai bine de doua ore, din cauza unui cal lihnit de foame care a cazut pe sosea.


Proprietarii animalului au spus ca au cumparat calul din orasul Targu Lapus si ca doua zile sunt tot pe drum, fara ca animalul sa manance aproape nimic. Cand a vazut ca nu poate sa il ridice din mijlocul drumului, proprietarul a cerut ajutorul pompierilor si politiei.

Pompierii au reusit sa il ridice abia dupa ce l-au hranit doua ore in mijlocul drumului. “Am primit un apel pe 112 ca e un cal cazut in mijlocul drumului. Nu putea sta in picioare. Din Targu Lapus l-a adus pe jos si nu i-a dat sa manance”.

S-a circulat pe un singur sens

“E pacat ca nu avem politia animalelor ca in alte tari, unde astfel de fapte sunt sanctionate”, a spus plutonier adjunct Viorel Pop, de la ISU Maramures. Din cauza incidentului, pe Drumul European 58 Baia Mare – Satu Mare s-a circulat doua ore pe un singur sens.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.