În preajma Sărbătorilor de iarnă, agentul şef Petru Bodîrlău dezbracă an de an uniforma cu epoleţi pentru a pune pe el straiele medievale pe acre le purta domnul Moldovei. Statura şi, mai ales, înfăţişarea care aduce cu cea a lui Ştefan cel Mare, au fost atuurile care i-au adus mereu acest rol. „De mai bine de 20 de ani am îndrăznit să joc rolul voevodului Ştefan cel Mare şi Sfânt, într-o piesă populară, jucată de tinerii din Vicovu de Sus, cu ocazia sărbătorilor de iarnă. Acest teatru popular se joacă numai aici şi are o vechime de aproape 50 de ani”, ne-a spus Petru Bodîrlău. Un aspect deosebit de frumos la această piesă de teatru popular ţărănesc este acela că se joacă în aer liber, iar multe dintre personaje, indiferent că vorbim de cele pozitive sau negative, joacă călare.

Mândru că e „plăieş”

Poliţistul se consideră un patriot, iar unul dintre reperele sale din istoria românilor este chiar domnitorul a cărui rol îl interpretează de două decenii. „Ca urmaş al Marelui Ştefan, sunt mândru că am îmbrăţişat această meserie de «plăieş» la graniţa de nord a României, aducându-mi o contribuţie importantă în slujba cetăţeanului şi a ţării”, spune Petru Bodîrlău, cu un ton un pic mai milităros, fără să ezite. Ca şi domnitorul său preferat, după care şi-a botezat şi unul dintre cei şapte copii, Petre Bodîrlău este un ortodox convins, mândru de bogăţia religioasă a Bucovinei. „Avem mănăstiri, avem multe sfinte moaşte şi cred că, deşi suntem păcătoşi ca oameni, sfinţii chiar mijlocesc sau se roagă, fie şi indirect, la Bunul Dumnezeu pentru noi”, a declarat poliţistul de frontieră.
 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.