Noul plan european prin care CE vrea să consolideze creșterea economică în UE a primit deja din partea României lista cu 200 de proiecte ce ar putea fi finan­țate, în valoare totală de 65 de miliarde de euro. Unul dintre acestea este construcția Magistralei 7 de metrou Voluntari – Bragadiru, care va avea o lungime de 25 de kilometri și va cuprinde 30 de stații.
Potrivit traseului pe care-l va urma, metroul va ajunge și în Ferentari, cunoscut drept cel mai rău famat cartier din București.

Magistrala 7 va avea 30 de stații

Vă prezentăm câteva din stațiile ce vor alcătui noua magistrală 7, care ar necesita o valoare totală de 3,1 miliarde de euro: Bragadiru Centru – Șoseaua Alexandriei – Șoseaua de Centură – Cartierul Independenței – Intersecția Șoseaua Alexandriei cu Strada Antiaeriană – Piața Rahova – Piața Regina Maria – Piața Unirii – Strada Mântuleasa – Calea Moșilor Piața Obor – Șoseaua Colentina (cu stații la intersecția cu D-na Ghica, Parcul Plumbuita, intersecția cu Șoseaua Andronache și Șoseaua Fundeni, Dragonul Roșu, Metro Colentina) -Voluntari.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.