Motivul scăderii este lipsa banilor şi a crizei care descurajează în special firmele care nu mai vor să-şi doteze parcurile auro.
Statisticile arată că anul trecut, vânzările de autoturisme au coborât cu peste 18%, la 106.000 unităţi, potrivit datelor Asociaţiei Producătorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA). Datele Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor arată însă că au fost înscrise în circulaţie cu aproximativ 10.000 de maşini mai puţin decât statistica raportată de APIA. La începutul acestui an, reprezentanţii APIA estimau că piaţa auto va avansa cu cel putin 5-10% faţă de 2010, iar dealerii spuneau că, în cel mai pesimist scenariu, vânzările vor stagna. Din nefericire, însă, socoteala de acasă nu s-a potricit cu cea din târg…iar vânzările au urmat un trend descendent. În primele opt luni ale acestui an au fost înmatriculate 49.006 autoturisme, cu aproape 12% mai puţine faţă de acelaşi interval al anului trecut.
Specialiştii spun că, pe lângă lipsa de creditare, un alt factor determinant pentru scăderea vânzărilor este reţinerea potenţialilor clienţi faţă de achiziţii care implică sume relativ mari, dar şi reducerea duratei programului „Rabla”.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.