Deputatul Ion Stan s-a prezentat, luni, la Direcţia Naţională Anticorupţie pentru declaraţii în dosarul în care este acuzat de trafic de influenţă.

Potrivit procurorilor DNA, parlamentarul PSD a cerut 130.000 de lei de la persoana care l-a denunţat, din bani ar fi trebuit să se cumpăre atît combustibil pentru unele autoturisme ce urmau să fie folosite în campania electorală a deputatulut cît şi alimente care să fie împărţite alegătorilor în preajma alegerilor din 9 decembrie. În schimb, Ion Stan i-a promis omului de afaceri că îi va obţine contracte cu statul, prin influenţa pe care o are asupra unor funcţionari cu putere de decizie.
Ion Stan a fost audiat la DNA pe 23 şi 26 noiembrie. Pe 23 noiembrie, întrebat dacă a discutat cu colegii de partid şi cu preşedintele PSD, Victor Ponta, despre dosarul în care este acuzat de trafic de influenţă, deputatul Ion Stan a spus că va discuta în 26 noiembrie cu aceştia despre cauza penală.
Mai Ion Stan a spus că nu va demisiona din Parlamentul României şi că va continua campania electorală pentru obţinerea unui nou mandat de deputat într-un colegiu din Dâmboviţa.
 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.