Astazi soarele va straluci din nou si temperaturile vor urca spre 15 grade. Din pacate ploaia ne mai iarta doar azi si maine, deoarece de luni revine cam in toata tara. Dar nu se vor mai inregistra diferente mari de temperatura. Va ploua, dar va fi destul de cald.


Joi, termometrele indicau 23 de grade la Giurgiu si Zimnicea, iar ieri erau doar 4 grade, din cauza vantului senzatia de frig fiind ca la minus 2 grade. Valul de frig vine dinspre Rusia, cu vant cu tot. In Capitala, joi la pranz au fost 20 grade, iar ieri doar 5 grade si din pricina vantului era frig ca la zero grade. Toata tara este afectata de capriciile vremii: Moldova este sub zapada si viscol, vestul tarii inregistreaza rauri peste cotele de inundatie, iar Dunarea prezinta pericol de a iesi din matca, din Dolj pana la Braila.


Au cazut precipitatii sub forma de ploaie, lapovita si ninsoare in toata Moldova, in Maramures si Transilvania, informeaza Ministerul Mediului. In Crisana si Banat insa a plouat, iar la munte a nins. La Alexandria, vantul puternic a luat forma unei vijelii. Ieri, la Balea Lac, stratul de zapada era de 24 cm, in Moldova de 18 cm la Radauti, iar in Transilvania la Toplita – pana la 22 cm.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.