MENIU CAUTĂ
20 Aug. 2018 23:20

Campionatul Italiei 2018-2019, prima etapă. Inter a pierdut la Sassuolo. Ronaldo a debutat la Juventus. Rezultate | VIDEO

Campionatul Italiei 2018-2019, prima etapă. Program și rezultate. Cristiano Ronaldo debutează sâmbătă, la Verona, cu Chievo.

19:00 Chievo – Juventus 2-3 VIDEO

Juventus Torino a obţinut o victorie cu emoţii, 3-2 pe terenul lui Chievo, la debutul fotbalistului său portughez Cristiano Ronaldo, sâmbătă, în primul meci din etapa inaugurală a Serie A.

Meciul de la Verona, ce a consemnat debutul starului portughez, s-a desfăşurat în condiţii de securitate sporită. Ronaldo a jucat bine în repriza a doua şi ar fi putut înscrie. Atacantul de 33 de ani s-a despărţit în această vară de Real Madrid după nouă sezoane şi s-a transferat la Juventus Torino în schimbul a 112 milioane de euro.

Juventus a deschis foarte devreme scorul, în minutul 3, prin Sami Khedira. Gazdele au egalat prin Mariusz Stepinski (38) şi au trecut în avantaj prin Emanuele Giaccherini, din penalty (56). Juve a restabilit egalitatea după un autogol al lui Mattia Bani (75).

În finalul timpului regulamentar, arbitrul nu a validat un gol al lui Juve după ce a consultat VAR, reluările arătând că Ronaldo a făcut henţ.

„Bătrâna Doamnă” a punctat decisiv prin Federico Bernardeschi după o fază creată de Alex Sandro (90+3).

Fostul star al lui Real Madrid l-a făcut KO pe portarul trupei din Verona, Stefano Sorrentino, în minutul 87 al partidei de pe Bentegodi. Lusitanul nu l-a accidentat însă intenţionat pe goalkeeperul lui Chievo, care nu a mai putut continua partida.

'Cristiano a jucat foarte bine, păcat ca nu a marcat, a jucat pentru echipă, este clar un jucător diferit în comparație cu oricare altul. Am fost șocat de cât s-a pus în slujba echipei', a mai spus antrenorul Max Allegri, la final despre jucătorul adus cu 105 milioane de euro de la Real Madrid.

Starul portughez Cristiano Ronaldo a fost titular la echipa italiană de fotbal Juventus Torino cu ocazia primului meci oficial al sezonului 2018-2019, programat sâmbătă, pe terenul formaţiei Chievo Verona. În vârstă de 33 ani, Ronaldo se antrenează cu Juventus de la începutul lunii august, iar în cursul acestei săptămâni a disputat două jocuri amicale, însă nu a participat la stagiul de pregătire pe care echipa torineză l-a efectuat în Statele Unite. Cristiano Ronaldo, cel mai bun marcator din istoria clubului Real Madrid (450 de goluri în 438 de meciuri), a fost achiziţionat în această vară de Juventus pentru suma de 100 milioane euro.

21:30 Lazio – Napoli 1-2 VIDEO (Digi 2)
Ciro Immobile (25)/ Arkadiusz Milik 45+2, Insigne 60
La gazde, Ștefan Radu a fost integralist. A greșit la golul doi al oaspeților. A ieșit accidentat, dar a revenit pe teren cu un bandaj la cap. La Napoli, Vlad Chiricheș, rezervă neutilizată.

„Radu a suferit o contuzie importantă la nivel cranian, cu o rană. A fost confuz pentru câteva momente, dar el are un caracter puternic și și-a revenit rapid”, a dezvăluit după meci doctorul biancolelestilor, Fabio Rodia.

Primul gol al lui Cristiano Ronaldo la Juventus. Spectatorii, în delir / VIDEO

Meciurile AC Milan – Genoa și Sampdoria – Fiorentina au fost amânate din cauza tragediei de pe podul Morandi, din Genova.