Christoph Daum a fost instalat de președintele FRF, Răzvan Burleanu la echipa națională a României pe 7 iulie 2016, după participarea tricolorilor la Euro 2016. Obiectivul neamțului a fost calificarea la turneul final din Rusia.

Daum a compromis șansele de calificare încă de la jumătatea campaniei, dar cu toate astea Răzvan Burleanu l-a ținut în funcție. Șeful FRF l-a demis pe antrenorul german, care marți împlinește 64 de ani, abia după ce a ratat definitiv calificarea.

Christoph Daum a fost înlocuit cu Cosmin Contra, care a obținut patru puncte în ultimele două meciuri din preliminariile CM 2018: România – Kazahstan 3-1 și Danemarca – România 1-1.

Christoph Daum a condus naționala României opt meciuri oficiale, contabilizând doar 9 puncte, din două victorii și trei egaluri. Deși tricolorii au fost cap de serie la tragerea la sorți, au ratat lamentabil calificarea:

România – Muntenegru 1-1

Armenia – România 0-5

Kazahstan – România 0-0

România – Polonia 0-3

România – Danemarca 0-0

Polonia – România 3-1

România – Armenia 1-0

Muntenegru – România 1-0

Christoph Daum a avut și două amicale: Rusia – România 1-0 și România – Chile 3-2.

45.000 de euro pe lună a primit salariu Christoph Daum din partea Federației Române de Fotbal. Neamțul a stat la cârma naționalei 14 luni

Daum, păreri diferite cu căpitanul Chiricheș

Înainte să fie demis, Christoph Daum a votat pentru fotbalistul anului 2017: Toni Kross (Germania / Real Madrid), Robert Lewandowski (Polonia / Bayern Munchen) și Lionel Messi (Argentina / Barcelona). 

La capitolul antrenori, Daum a mers l-a văzut cel mai bun pe conaționalul său, Joachim Low, selecţionerul naţionalei Germaniei. Acesta a fost urmat de italianul Antonio Conte(Chelsea) şi de francezul Zinedine Zidane (Real Madrid).

Antrenorul german nu a fost pe aceeași lungime de undă cu vestiarul nici la acest sondaj. Căpitanul Vlad Chiricheș l-a nominalizat pe Cristiano Ronaldo pe locul 1, urmat de brazilienii Neymar (FC Barcelona/Paris St. Germain) şi Marcelo (Real Madrid).

Topul lui Chiricheș la antrenori: Zidane, Leonardo Jardim,  Joachim Low. Portughezul Leonardo Jardim a condus-o pe AS Monaco spre titlu în Ligue 1 şi spre semifinalele Ligii Campionilor.


Citește și: Directoarea unei agenții păgubite de Omnia Turism: ”Ne-au amenințat cu moartea”

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.