Finala Cupei Germaniei 2018. Bayern a dat recital la Leverkusen. Azi, a doua semifinală
Fotbal Libertatea > Sport > Fotbal

Finala Cupei Germaniei 2018. Bayern va juca pentru trofeu cu Eintracht Frankfurt | VIDEO

De Petre Dobrescu,

Finala Cupei Germaniei 2018. Bayern a dat recital la Leverkusen. Azi, a doua semifinală. Bayern Munchen este prima semifinalistă a Cupei Germaniei. Campioana visează la un nou event, după ce a spulberat-o pe Bayer Leverkusen, scor 6-2. În cealaltă semifinală, programată miercuri, se întâlnesc Schalke 04 şi Eintracht Frankfurt.

Schalke – Eintracht Frankfurt 0-1 VIDEO

Antrenorul bavarezilor, rutinatul Jupp Heynckes, a folosit toate starurile la Leverkusen, iar în minutul 9, Bayern avea deja 2-0 pe terenul ”aspirinelor”, după reuşitele lui Javi Martinez şi Lewandowski. Tot în primul sfert de oră a venit şi golul gazdelor, semnat Lars Bender.

În nici 20 de minute, s-au mai marcat alte trei goluri. Thomas Muller a semnat o „dublă”, a înscris și spaniolul Thiaho Alcantara, gazdele au mai redus din proporțiile umilinței prin jamaicanul Bailey. Muller a reuşit tripla, primele sale goluri din acest sezon al Cupei.
Bayern ţintețte să-şi îmbunătăţească recordul competiţiei, cucerind al 19-lea trofeu.

Bayer Leverkusen – Bayern Munchen 2-6 VIDEO
Au marcat: L. Bender ’16, Bailey ’72 /
Martinez ‘3, Lewandowski ‘9, Alcantara ’61, Muller ’52, ’64, ’79

Miercuri, de la 21.45, se joacă a doua semifinală, Schalke 04 Gelsenkirchen – Eintracht Frankfurt.

Citiți și Bayern Munchen – Real Madrid, duelul giganţilor. Jupp Heynckes: ”Partidele vor fi definite de detalii”

FOTO Noua cucerire a lui Ion Ion Țiriac e amețitoare! Cu ce star se iubește, după Ileana Lazariuc
Klaus Iohannis, surprins cu ALTĂ femeie la Ziua Marinei. Cine e bruneta cu care a defilat azi, de Sfântă Mărie. Unde e Carmen?!