18 Ian. 2017 23:24 , de Tiberiu Velea

Inter – Lazio, în sferturile Cupei Italiei. AS Roma, recital cu Sampdoria

Inter Milano s-a calificat în sferturile Cupei Italiei cu emoții, 2-2, 3-2 după prelungiri, cu Bologna.

Inter Milano s-a impus cu 3-2, în meciul din optimile Cupei, împotriva celor de la Bologna. Milanezii au condus cu 2-0, după ce Murillo a deschis scorul cu o foarfecă de senzație (VIDEO), în minutul 33, iar 6 minute mai târziu Palacio a dublat avantajul gazdelor.

La pauză s-a intrat cu scorul de 2-1, după ce Dzemaili a redus din diferență în minutul 43

După ieșirea de la cabine, Inter a fost echipa mai bună, dar a ratat ocazia desprinderii, iar Bologna a restabilit egalitatea în minutul 73, prin lovitura de cap a lui Donsah și a trimis meciul în prelungiri.

Inter Milano s-a calificat în sferturile Cupei Italiei cu emoții, după prelungiri, Lazio, adversar în 'sferturi'

Echipa antrenată de Stefano Pioli a început mai decisă prima repriză suplimentară, iar Candreva a dat lovitura în minutul 98, reușind astfel calificarea în sferturile Cupei Italiei, unde nerazzurrii vor juca împotriva echipei Lazio Roma.

Miercuri, Sassuolo – Cesena 1-2 şi Lazio – Genoa 4-2.

Joi, AS Roma – Sampdoria 4-0.

Celelalte echipe calificate în sferturile de finală ale competiției sunt Napoli (3-1 cu Spezia), Fiorentina ( 1-0 cu Chievo), Juventus (3-2 cu Atalanta), AC Milan (2-1 cu FC Torino), Cesena (2-1 cu Sassuolo) şi Lazio (4-2 cu Genoa).