Poate cel mai tare duel din faza sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, ediția 2017 – 2018, este acest Juventus Torino – Real Madrid. Cele două au jucat finala anul trecut, iar orice alt argument pălește în fața acestui amănunt. A fost 4-1 pentru real Madrid, dar scorul a fost foarte drastic în comparație cu ceea ce s-a întâmplat pe teren.

Cele două echipe au o tradiție veche a duelurilor europene. „Bătrâna Doamnă” și „galacticii” s-au întâlnit de 19 ori. Real are 9 succese, Juventus – doar 8, iar remize au fost doar în două cazuri.

Juventus Torino – Real Madrid, în sferturile Ligii Campionilor. Zidane se întoarce la Torino

Juventus Torino va găzdui turul, pe 3 aprilie, iar returul va fi programat pe 11 aprilie, pe „Santiago Bernabeu”. În prima manșă, italienii îl vor reîntâlni pe fostul lor idol Zinedine Zidane, unde a evoluat în perioada 1996 – 2001, strângând  151 de meciuri și 24 de goluri în Serie A.

„Zizou” a câștigat cu Juventus două titluri, 1 Supercupă a Italiei, 1 Supercupă a Europei, 1 Cupă Intercontinentală. Juve l-a vândut la Real Madrid cu 77,5 milioane de euro.

Juventus are și ea doi „ex”-galactici. Sami Khedira a jucat la Madrid în perioada 2010 – 2015, când a strâns 102 meciuri și 6 goluri pentru „albi”. Juve l-a achiziționat contra sumei de 18 milioane de euro. Gonzalo Higuain a jucat 6 ani pe „Bernabeu” (2007 – 2013), când a îmbrăcat tricoul „albilor” în 190 de partide și a marcat 107 goluri, numai în campionat. În total, Higuain are 264 de jocuri și 121 de goluri.

Cât timp va dura până când toată lumea de pe glob va primi vaccinul. Țările care sunt acum în avantaj
Recomandări

Higuain a ajuns la Juve după o perioadă de trei ani la Napoli. Din 2016, de când e torinez cu acte, a strâns 64 de partide și a marcat 39 de goluri.

Toată echipa celor de la Juventus e cotată la 564,30 milioane de euro. Real Madrid se laudă cu jucători cu o cotă cumulată de 858, 50 de milioane de euro.

Cristiano Ronaldo a marcat 7 goluri în 5 meciuri cu Juventus Torino, o reușită la fiecare 64 de minute!

Ce a făcut Carmen Șatran, studenta criminală din Timișoara, după gratii. Vestea șoc venită acum