De Daniel Conțescu,

Davis Mangia, antrenor CSU Craiova

„Am făcut un meci bun, în care n-am primit gol, dar nici nu am închis jocul, deși am avut ocazia. Și ne-am asumat un risc pe final. Nu e nicio problemă de condiție fizică. Am avut posesia, am dominat acest meci și fizic, și mental. Nu vorbesc despre arbitraj. E foarte bine că am făcut 50 de puncte. Anul trecut, Viitorul, la finalul sezonului regular, avea 51 de puncte. Complimente pentru  FCSB pentru că a jucat bine, au meritat să câștige”.

Claudiu Niculescu, antrenor FC Voluntari:

„Încerc să rămân cât se poate de calm, pentru că e frustrant. Am văzut și eu reluările, a fost penalty clar. Arbitrul a venit și ne-a zis, cuvând cu cuvânt, cum vă spun eu acum: «Din punctul meu de vedere, din locul în care eram eu, e penalty clar! Dar mi-a zis asistentul că a văzut mai bine și merg pe mâna lui!». Dacă asta nu e rea-intenție. Cum putea să vadă asistentul de la 60 de metri și într-o fază în care era acoperit de jucători. Nu înțeleg aceste decizii, nu-mi place să vorbesc despre arbitraj, dar nu știu cum să caracterizez această decizie. M-a eliminat pentru că am intrat 1 metru în teren! N-am vorbit cu asistentul. Încerc să mă calmez, încerc să-i calmez și pe jucători, pentru că au spart uși pe aici. Craiova a meritat victoria, nu dau vina pe arbitraj, dar aici a fost viciere de rezultat. Nu știu dacă era scorul meritat dacă egalam”.

Supraviețuitor al Holocaustului, Leonard Zaicescu își povestește viața, spaimele și speranțele
Recomandări

Daniel Benzar, FC Voluntari:

„Am dat în minge. Am simțit că portarul m-a atins și am căzut. A zis că a văzut asistentul mai bine și s-a luat după el. Îmi pare rău că Niculescu a fost eliminat”.

Nicușor Bancu, CSU Craiova:

„Mă bucur că am bătut aici, e un teren greu. Dar noi mereu am jucat bine aici și am învins. Ne-am făcut viața grea pe final, dar e bine că am învins. Antrenorul trebuie să dea de băut, acum, la întoarcere spre Craiova. Ne dorim ca FCSB să se încurce. Mister ne-a zis de două etape că trebuie să ne gândim și la titlu, că avem forța să ne batem pentru acest obiectiv”.

Profesoara care a ajuns o sperietoare pentru mafia italiană. Ce scrie pe afișul Valentinei
Recomandări

Minutul 90+5: Final de meci. CSU Craiova a bătut pe un teren greu, la Voluntari, cu scorul de 1-0. Dar a trăit periculos, iar, spre final, doar intervenția corectă a asistentului Marica i-a salvat de la un penalty. CSU Craiova are probleme în finalurile de meci, dar, după această victorie, a ajuns la 1 punct în spatele celor de la FCSB și la 3 în urma liderului CFR Cluj.

Minutul 87: Arbitrul Bîrsan a dat penalty pentru gazde în urma unui contact în careu între portarul Mitrovici și Daniel Benzar. La intervenția asistentului Marica, arbitrul a întors decizia. Înainte să existe contactul dintre cei doi, portarul craiovenilor a lovit mingea.

Au urmat minute de parlamentări, iar Claudiu Niculescu, antrenorul gazdelor, a fost eliminat!

Minutul 72: Meciul se joacă după același scenariu: oltenii domină, ilfovenii se apară, dar nimeni nu-și creează mari ocazii de gol.

Minutul 46: S-a reluat jocul.

Viața de după cutremur: empatie și patriotism. Albanezii își reconstruiesc țara cu sufletele
Recomandări

Minutul 45+2: Final de primă repriză. Ilfovenii au marcat și ei un gol, anulat pentru ofsaid.

Minutul 39: Zlatinski a tras din afara careului, puțin pe lângă vinclul porții ilfovenilor.

Minutul 38: Adrian Bălan a fost aproape să egaleze din lovitură liberă!

Minutul 32: GOOL CSU Craiova. Bancu a înscris cu un șut frumos, din unghi.

Minutul 1: A început meciul.

Echipele de start

FC Voluntari: Petrariu – Pleașcă, Balaur, Cazan, Bucurică – C. Achim, Novac (cp) – Căpățînă, Ivanovici, D. Benzar – Ad. Balan
Rezerve: Balauru, Leasă, Horj, Pîrcălabu, G. Deac, Cernat, I. Voicu
Antrenor: Claudiu Niculescu

U Craiova: Mitrovici – R. Popa, Kelici, Ferreira – Martici, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Mitriță, Băluță, Gustavo
Rezerve: Calancea, Briceag, Burlacu, Screciu, Dimitrov, Bic, Bărbuț
Antrenor: Devis Mangia

///

Penultima etapă din sezonul regulat din Liga 1 își are debutul în această zi de vineri cu două partide ce se anunță extrem de tensionate, dar și spectaculoase în același timp. Partida din această seară va alinia două formații ce se află la poluri opuse în campionat, dar sunt într-o revenire de formă. Este vorba de FC Voluntari și CSU Craiova, echipe care promit un spectacol pe arena Anghel Iordănescu de la 20:45.

Voluntari, gazda acestei dispute, pornește cu șansa a doua la câștigarea jocului prin prisma lotului net inferior deținut de Claudiu Niculescu în comparație cu cel al craiovenilor. Formația fostului jucător din Ștefan cel Mare se află în zona de play-out după un sezon destul de șters, acesta nereușind performanțele pe care le așteptau o parte importantă din executivul clubului. Ocupând poziția 9, Voluntari are o distanță destul de importantă până la definitivarea play-out-ului, dar acest lucru se va recalcula când se vor înjumătăți punctele. Chiar dacă a pierdut destul de umilitor prima etapă pe teren propriu contra moldovenilor de la Iași, scor 0-4, formația lui Clau Gol a reușit să se impună la Timișoara pe un teren execrabil, scor 3-2, după o revenire spectaculoasă a lui Maftei&Co. Aceștia promit să realizeze un rezultat favorabil contra craiovenilor pentru a menține distanța mai mare față de zona roșie.

Echipa probabilă: Petrariu-Bucurica,Cazan,Achim,Pleasca-Benzar,Lazar,Raut,Capatana-Ivanovici,Balan

CSU Craiova, oaspetele din acest joc, se deplasează în apropierea Bucureștiului pentru a disputa penultimul meci din sezonul regulat de la care își dorește să obțină maximul de puncte pentru a începe play-off-ul aproape de cele două combatante la titlu, și anume CFR și FCSB. Craiovenii lui Mangia au realizat un sezon destul de bun până în acest moment, iar fanii din Bănie își doresc să ridice la finalul play-off-ului titlul de campionă, trofeu ce nu a mai fost adus în vitrine clubului de mai bine de câteva decenii. Ocupând locul 3 în acest moment, CSU Craiova are șanse mari să demonstreze că sunt o echipă puternică chiar și în acest joc pe care Baluță&Co nu vor să îl neglijeze, mai ales că pot profita de forma slabă a apărării lui Claudiu Niculescu. Aceștia au debutat în noul an cu un egal pe terenul rivalei Dinamo București, scor 2-2, meci în care deși a înscris două goluri alte lucruri nu a demonstrate, fiind egalată în ultimele minute și putând chiar să piardă jocul dacă șutul lui Nistor de la ultima fază nu lovea doar transversal. Problema lui Mangia este faptul că jucătorii săi nu pot alerga pe cât își dorește italianul ceea ce înseamnă că pregătirea de iarnă nu a fost făcută chiar așa de bine. Totuși, acesta speră să rezolve toate problemele până la începerea play-off-ului.

Echipa probabilă: Calancea-Screciu,Ferreira,Briceag-Bancu,Mateiu,Zlatinski,Martic-Gustavo,Mitrita,Barbut

Ambele echipe sunt în cautare de puncte, iar pe finalul acesta de sezon nu există scrupule în ceea ce privește dorința de a realiza jocuri destul de anoste. De aceea, mă aștept la un spectacol cu goluri, ambele având șanse să marcheze, mai ales că în meciurile precedente, apărările ambelor echipe s-au clătinat extrem de serios.

Sursa: sport24h.ro

La 4 ani era declarată „cea mai frumoasă fată din lume”. Cum arată la 18 ani fiica fostului fotbalist