MENIU CAUTĂ

Preliminariile Euro 2020, rezultate și clasamente. Italia s-a chinuit cu Bosnia. Armenia a bătut în Grecia!

Distribuie

În aceste zile sunt programate etapele 3 și 4 din campania de calificare la Euro 2020. 55 de selecționate împărțite în 10 grupe luptă pentru primele 20 de locuri la turneul final al Campionatului European din 2020. O ediție aniversară organizată în 12 orașe europene, între care și Bucureștiul.

Grupa A
22 martie: Bulgaria – Muntenegru 1-1 (Nedelev 82-pen. / Mugoša 50), Anglia – Cehia 5-0 (Sterling 24, 62, 68, Kane 45+2-pen., Kalas 84-autogol)
25 martie: Muntenegru – Anglia 1-5 (Vešovići 17 / Keane 30, Barkley 39, 59, Kane 71, Sterling 81), Kosovo – Bulgaria 1-1 (Zeneli 61 / Bojikov 39)
7 iunie: Muntenegru – Kosovo 1-1 (Mugoša 69 / Rashica 24), Cehia – Bulgaria 2-1 (Schick 19, 50 / Isa 3)
10 iunie: Bulgaria – Kosovo 2-3 (Ivelin Popov 43, Kristian Dimitrov 55, respectiv Milot Rashica 14, Vedat Muriqi 64, Elbasan Rashani 90+3), Cehia – Muntenegru 3-0 (Jakub Jankto 18, Boris Kopitovic (autogol) 49, Patrik Schick 82 – penalty).

1 Anglia 2 2 0 0 10-1 6
2 Cehia 3 2 0 1 5-6 6

3 Kosovo 3 1 2 0 5-4 5
4 Bulgaria 4 0 2 2 5-7 2
5 Muntenegru 4 0 2 2 3-10 2

Grupa B

22 martie: Portugalia – Ucraina 0-0Luxemburg – Lituania 2-1 (Barreiro Martins 45, Rodrigues 55 / Černych 14)
25 martie: Portugalia – Serbia 1-1 (Danilo 42 / Tadići 7-pen.), Luxemburg – Ucraina 1-2 (Turpel 34 / Țigankov 40, Rodrigues 90+3-autogol)
7 iunie: Ucraina – Serbia 5-0 (Țigankov 26, 27, Konoplianka 46, 75, Iaremciuk 58), Lituania – Luxemburg 1-1 (Novikovas 74 / Rodrigues 21)
10 iunie: Serbia – Lituania 4-1 (Aleksandar Mitrovic 20, 34, Luka Jovic 35, Adem Ljajic 90+2, respectiv Arvydas Novikovas 71 – penalty), Ucraina – Luxemburg 1-0 (Iaremciuk 6).

1 Ucraina 4 3 1 0 8-1 10
2 Luxemburg 4 1 1 2 4-5 4

3 Serbia 3 1 1 1 5-7 4
4 Portugalia 2 0 2 0 1-1 2
5 Lituania 3 0 1 2 3-7 1

Grupa C

21 martie: Irlanda de Nord – Estonia 2-0 (McGinn 56, S. Davis 75-pen.), Olanda – Belarus 4-0 (Depay 1, 55-pen., Wijnaldum 21, Van Dijk 86)
24 martie: Irlanda de Nord – Belarus 2-1 (J. Evans 30, Magennis 87 / Stasevich 33), Olanda – Germania 2-3 (De Ligt 48, Depay 63 / Sané 15, Gnabry 34, Schulz 90).
8 iunie: Estonia – Irlanda de Nord 1-2 (Vassiliev 25/ Conor Washington 77, 80. Belarus – Germania 0-2 (Sane 13, Reus 62).
11 iunie: Germania – Estonia 8-0, Belarus – Irlanda de Nord 0-1.

1 Irlanda de Nord 4 4 0 0 7-2 12
2 Germania 3 3 0 0 13-2 9

3 Olanda 2 1 0 1 6-3 3
4 Belarus 4 0 0 4 1-9 0
5 Estonia 3 0 0 3 1-12 0

Grupa D

23 martie: Georgia – Elveția 0-2 (St. Zuber 56, Zakaria 80), Gibraltar – Irlanda 0-1 (Hendrick 49)
26 martie: Elveția – Danemarca 3-3 (Freuler 19, Xhaka 66, Embolo 76 / M. Jørgensen 84, Gytkjær 88, Dalsgaard 90+3), Irlanda – Georgia 1-0 (Hourihane 36)
7 iunie: Georgia – Gibraltar 3-0 (Gvilia 30, Papunașvili 59, Arveladze 76-pen.), Danemarca – Irlanda 1-1 (Højbjerg 76 / Duffy 85)
10 iunie: Danemarca – Georgia 5-1 (Kasper Dolberg 13, 63, Christian Eriksen 30 – penalty, Yussuf Poulsen 73, Martin Braithwaite 90+3, respectiv Saba Lobjanidze 25), Irlanda – Gibraltar 2-0 (Joseph Luis Chipolina (autogol) 27, Robert Brady 90+3).

1 Irlanda 4 3 1 0 5-1 10
2 Danemarca 3 1 2 0 9-5 5

3 Elveţia 2 1 1 0 5-3 4
4 Georgia 4 1 0 3 4-8 3
5 Gibraltar 3 0 0 3 0-6 0

Grupa E
21 martie: Slovacia – Ungaria 2-0 (Duda 42, Rusnák 85), Croația – Azerbaijan 2-1 (Barišići 44, Kramarići 79 / Șeidaev 19)
24 martie: Țara Galilor – Slovacia 1-0 (James 5), Ungaria – Croația 2-1 (Szalai 34, Pátkai 76 / Rebići 13)
8 iunie: Croaţia – Ţara Galilor 2-1 (Lawrence aut. 17, Perisici 48/ Brooks 77), Azerbaidjan – Ungaria 1-3 (Emreli 69/ Orban 18, 53, Holman 71).
11 iunie: Azerbaidjan – Slovacia 1-5, Ungaria – Țara Galilor 1-0.

1 Ungaria 4 3 0 1 6-4 9
2 Slovacia 3 2 0 1 7-2 6

3 Croaţia 3 2 0 1 5-4 6
4 Ţara Galilor 3 1 0 2 2-3 3
5 Azerbaidjan 3 0 0 3 3-10 0

Grupa F
23 martie: Suedia – România 2-1 (Quaison 33, Claesson 40 / Keșerü 58), Malta – Feroe 2-1 (Nwoko 13, S. Borg 77-pen. / J. Thomsen 90+8), Spania – Norvegia 2-1 (Rodrigo 16, Ramos 71-pen. / King 65-pen.)
26 martie: România – Feroe 4-1 (Deac 26, Keșerü 29, 33, Puşcaş 63 / V. Davidsen 40-pen.), Norvegia – Suedia 3-3 (Johnsen 41, King 59, Kamara 90+7 / Claesson 70, Nordtveit 86-autogol, Quaison 90+1), Malta – Spania 0-2 (Morata 31, 73)
7 iunie: Feroe – Spania 1-4 (K. Olsen 30 / Ramos 6, Jesús Navas 19, Gestsson 34-autogol, Gayà 71), Norvegia – România 2-2 (T. Elyounoussi 56, Ødegaard 70 / Keșerü 77, 90+2), Suedia – Malta 3-0 (Quaison 2, Claesson 50, Isak 81)
10 iunie: Insulele Feroe – Norvegia 0-2 (Bjoern Maars Johnsen 49, 83), Spania – Suedia 3-0 (Sergio Ramos 64 – penalty, Alvaro Morata 85 – penalty, Mikel Oyarzabal 87), Malta – România 0-4 (George Puşcaş 7, 29, Alexandru Chipciu 34, Dennis Man 90+1).

1 Spania 4 4 0 0 11-2 12
2 România 4 2 1 1 11-5 7

3 Suedia 4 2 1 1 8-7 7
4 Norvegia 4 1 2 1 8-7 5
5 Malta 4 1 0 3 2-10 3
6 Feroe 4 0 0 4 3-12 0

Malta – România 0-4, în preliminariile Euro 2020. Am trecut pe locul doi. Dublă Pușcaș, gol și eliminare Chipciu, Man închide tabela

Grupa G
21 martie: Israel – Slovenia 1-1 (Zahavi 55 / Šporar 48), Macedonia de Nord – Letonia 3-1 (Alioski 11, Elmas 29, 90+3 / Isajevs 87), Austria – Polonia 0-1 (K. Piątek 69)
24 martie: Israel – Austria 4-2 (Zahavi 34, 45, 55, Dabbur 66 / Arnautovići 8, 75), Slovenia – Macedonia de Nord 1-1 (Zajci 34 / Bardi 47), Polonia – Letonia 2-0 (Lewandowski 76, Glik 84)
7 iunie: Letonia – Israel 0-3 (Zahavi 10, 60, 81), Macedonia de Nord – Polonia 0-1 (K. Piątek 47), Austria – Slovenia 1-0 (Burgstaller 74)
10 iunie: Macedonia de Nord – Austria 1-4 (Martin Hinteregger (autogol) 18/ Valentino Lazaro 39, Marko Arnautovic 62 – penalty, 82, Egzon Bejtulai (autogol) 86), Letonia – Slovenia 0-5 (Domen Crnigoj 24, 26, Josip Ilicici 29 – penalty, 44, Miha Zajci 47), Polonia – Israel 4-0 (Krzysztof Piatek 35, Robert Lewandowski 56 – penalty, Kamil Grosicki 58, Damian Kadzior 84).

1 Polonia 4 4 0 0 8-0 12
2 Israel 4 2 1 1 8-7 7

3 Austria 4 2 0 2 7-6 6
4 Slovenia 4 1 2 1 7-3 5
5 Macedonia de Nord 4 1 1 2 5-7 4
6 Letonia 4 0 0 4 1-12 0

Grupa H
22 martie: Moldova – Franța 1-4 (Ambros 89 / Griezmann 24, Varane 27, Giroud 36, Mbappé 87), Andorra – Islanda 0-2 (B. Bjarnason 22, Kjartansson 80), Albania – Turcia 0-2 (Burak Yılmaz 21, Çalhanoğlu 55)
25 martie: Turcia – Moldova 4-0 (Hasan Ali Kaldırım 24, Cenk Tosun 26, 53, Kaan Ayhan 70), Franța – Islanda 4-0 (Umtiti 12, Giroud 68, Mbappé 78, Griezmann 84), Andorra – Albania 0-3 (Sadiku 21, Balaj 87, Abrashi 90+6)
8 iunie: Islanda – Albania 1-0 (Gudmundsson 22) Republica Moldova – Andorra 1-0 (Armaş 8. Cartonaş roşu: Artur Ioniţă 47), Turcia – Franţa 2-0 (Kaan Ayhan 30, Cengiz Under 40).
11 iunie: Islanda – Turcia 2-1, Andorra – Franța 0-4 Albania – Moldova 2-0.

1 Franţa 4 3 0 1 12-3 9
2 Turcia 4 3 0 1 9-2 9

3 Islanda 4 3 0 1 5-5 9
4 Albania 4 2 0 2 5-3 6
5 Rep. Moldova 4 1 0 3 2-10 3
6 Andorra 4 0 0 4 0-10 0

Grupa I
21 martie: Kazahstan – Scoția 3-0 (Perțuh 6, Vorogovski 10, Zainutdinov 51), Cipru – San Marino 5-0 (Sotiriou 19-pen., 23-pen., Kousoulos 26, Efrem 31, Laifis 56), Belgia – Rusia 3-1 (Tielemans 14, E. Hazard 45-pen., 88 / Cerîșev 16)
24 martie: Kazahstan – Rusia 0-4 (Cerîșev 19, 45+2, Dziuba 52, Beisebekov 62-autogol), San Marino – Scoția 0-2 (McLean 4, Russell 74), Cipru – Belgia 0-2 (E. Hazard 10, Batshuayi 18)
8 iunie: Rusia – San Marino 9-0 (Cevoli (autogoluri) 25, 41, Dziuba 31 – penalty, 73, 76, 88, Kudriaşov 36, Smolov 77, 83. Dziuba a ratat un penalty în min. 76), Belgia – Kazahstan 3-0 (Mertens 11, Castagne 14, Lukaku 50), Scoţia – Cipru 2-1 (Robertson 61, Burke 89/ Kousoulos 87).
11 iunie: Kazahstan – San Marino 4-0, Rusia – Cipru 1-0, Belgia – Scoția 3-0.

1 Belgia 4 4 0 0 11-1 12
2 Rusia 4 3 0 1 15-3 9

3 Kazahstan 4 2 0 2 7-7 6
4 Scoţia 4 2 0 2 4-5 6
5 Cipru 4 1 0 3 6-5 3
6 San Marino 4 0 0 4 0-20 0

Grupa J

23 martie: Liechtenstein – Grecia 0-2 (Fortounis 45+1, Donis 80), Italia – Finlanda 2-0 (Barella 7, Kean 74), Bosnia-Herțegovina – Armenia 2-1 (Krunići 33, Miloševići 80 / Mkhitaryan 90+3-pen.)
26 martie: Armenia – Finlanda 0-2 (Jensen 14, Soiri 78), Italia – Liechtenstein 6-0 (Sensi 17, Verratti 32, Quagliarella 35-pen., 45+3-pen., Kean 69, Pavoletti 76), Bosnia-Herțegovina – Grecia 2-2 (Višća 10, Pjanići 15 / Fortounis 64-pen., Kolovos 85)
8 iunie: Armenia – Liechtenstein 3-0 (Gazarian 2, Karapetian 18, Barseghian 90+1) Finlanda – Bosnia-Herţegovina 2-0 (Pukki 56, 68), Grecia – Italia 0-3 (Barella 23, Insigne 30, Bonucci 33).
11 iunie: Liechtenstein – Finlanda 0-2, Italia – Bosnia-Herțegovina 2-1, Grecia – Armenia 2-3.

1 Italia 4 4 0 0 13-1 12
2 Finlanda 4 3 0 1 6-3 9

3 Armenia 4 2 0 2 7-6 6
4 Grecia 4 1 1 2 6-8 4
5 Bosnia-Herţegovina 4 1 1 2 5-7 4
6 Liechtenstein 4 0 0 4 0-13 0

Comentarii