MENIU CAUTĂ

Simona Halep s-a calificat într-a patra finală la Madrid. Este la o victorie de revenirea pe primul loc WTA

Simonei Halep a avut de tras, vreme de o oră și 57 de minute, în semifinala cu jucătoarea elveţiană de tenis Belinda Bencic, la turneul de la Madrid (WTA), dotat cu premii totale în valoare de 7.021.128 dolari. Halep a câștigat 4 seturi la 0, în această săptămână. Va fi a patra finală la Madrid pentru Halep, care s-a impus de două ori în capitala Spaniei. Cealaltă semifinală va fi disputată de Sloane Stephens (SUA) și olandeza Kiki Bertens, astă-seară, de la ora 21.00.

WTA Madrid – semifinale

Simona Halep (3) – Belinda Bencic 6-2, 6-7 (2), 6-0

”M-am simțit obosită, meciul a fost intens, adversara a jucat repede. Sunt aproape de 100%. O finală este o finală. Nu pun presiune pe mine, mă voi bucura de meci și voi încerca să câștig”, a spus Halep, după terminarea semifinalei cu Bencic.

FINAL

Game 6: Simona Halep s-a calificat în finala de mâine. 6-0

Game 5: Halep nu tremură pe propriul serviciu. 5-0

Game 4: Halep mai pune un break în față. 4-0

Ivan Bencic, tatăl și antrenorul Belindei, chemat pe teren.

Game 3: Halep ți face serviciu și pare scăpată în învingătoare. 3-0

Game 2: Halep face break, după egalitate. 2-0

Game 1: Halep începe la serviciu, pe care și-l face convingător. 1-0

SETUL 3

Setul secund a durat 62 de minute. A fost 7-2 în tie-break pentru Bencic.

0-1, 0-2, 0-3, 0-4, 1-4, 2-4, 2-5, 2-6, 2-7

Game 12: De la 0-30, Halep revine și egalează. Bencic a fost, din nou, la două mingi de set. Salvează minge de set. 6-6

Game 11: Românii susțin Simona, dar Bencic este în față. 5-6

Game 10: Halep își face serviciul cu emoții. Bencic a fost la două puncte de set. 5-5

Game 9: Bencic își face serviciul. 4-5

Game 8: Halep a trăit periculos. A revenit de la 0-30 pe propriul serviciu. 4-4

Game 7: Schimburi spectaculoase. Nivelul setului secund este mai ridicat. 3-4

Game 6: Halep are 40-0, dar este egalată. Rezolvă game-ul. 3-3

Game 5: Re-break Simona. 2-3

Game 4: Break Bencic. 1-3

”S-a obișnuit să se deplaseze stânga-dreapta. Servește mai variat. Nu-i da întotdeauna ritm, pentru că ea folosește forța mingilor tale. Și liniștită, că ai jucat foarte bine”, i-a spus Dobre, la time-out.

Game 3: Bencic își face serviciul. Elvețianca și-a ridicat nivelul. 1-2

Game 2: Re-break alb făcut de Bencic. 1-1

Game 1: Halep începe cu break, ca și primul set. S-a impus la 0. 1-0

SETUL 2

După ce a făcut break, la 2-2, Simona Halep a câștigat 19 dintre cele 23 de puncte care au urmat, trecât prima linia de sosire în primul set, care a durat 27 de minute.

Game 8: Halep nu-i lasă minge de break rivale. 6-2

Game 7: Halep face spectacol pe terenul central de la Madrid. Bucurie în loja Simonei, cu Antonescu și cu Dobre în prim plan. 5-2

Game 6: Game alb pentru Halep. Sportiva noastră joacă la intensitate sporită. 4-2

Daniel Dobre a intrat pe peteren, la on-court coaching, și i-a dat sfaturi elevei sale.

Game 5: Break făcut de Simona Halep. 3-2

Game 4: Belinda a returnat bine și și-a reuperat break. 2-2

Game 3: Bencic câștigă primul game, dar nu fără emoții, deși a avut 40-0. 2-1

Game 2: Halep își face serviciul. În tribune este Nadia Comăneci. 2-0

Game 1: Belinda servește prima. Ca de obicei, deși a câștigat tragerea la sorți, a ales să primească. 1-0

Arbitru de scaun este Marija Cicak.

Simona Halep e neînvinsă în acest sezon pe zgură, în timp ce Belinda Bencic nu a pierdut niciun meci din cele cinci jucate în fața unor jucătoare de Top 5 în 2019.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Belinda Bencic, locul 18 WTA, s-a impus după două ore şi 11 minute. Bencic a învins-o în martie pe Osaka în optimi de finală la Indian Wells.

Simona Halep, numărul trei mondial, a eliminat-o joi pe australianca Ashleigh Barty (9 WTA) cu 7-5, 7-5.

În februarie, Bencic s-a impus în faţa lui Halep (4-6, 6-4, 6-2) în sferturile turneului de la Dubai.

Bencic are 2-1 în meciurile directe cu Halep. Românca a învins în 2014 în turul al treilea la Wimbledon, cu 6-4, 6-1, iar Bencic a profitat de abandonul Simonei în finala de la Toronto, în 2015, la scorul de 7-6 (5), 6-7 (4), 3-0.

Halep este campioană la Madrid în 2016 şi 2017.

Odată cu eliminarea jucătoarei nipone, Halep poate reveni direct în fruntea clasamentului WTA, dacă ia trofeul la Madrid. Mai întâi, trebuie să treacă în semifinală de Bencic, care s-a bucurat ca un copil după ce a trimis-o acasă pe Osaka.