nadia1.jpgIcon photoVEZI  GALERIA  FOTOPOZA 1 / 4

Începutul de meci a fost echilibrat, iar primul break a fost realizat abia în cel de-al 7-lea game. Simona a câştigat atunci pe serviciul adversarei şi s-a desprins decisiv în primul set.

Sportiva din Constanţa a început în forţă actul secund, conducând cu 3-0, dar Ţurenko a întors rezultatul şi a dus meciul în ”decisiv”. Simona a reuşit, până la urmă, să se impună şi să acceadă în turul III al întrecerii londoneze. Unde o va întâlni, mâine, pe Belinda Belcici (Elveţia), o jucătoare de numai 17 ani!

Calificarea în turul III reprezintă cea mai bună performanţă realizată de Simona Halep la Wimbledon. Până acum, românca ajunsese de două ori în actul secund: în 2011 şi în 2013. Accederea în turul III îi asigură Simonei un cec de 71.000 de lire sterline şi 130 de puncte WTA.

La dublu, Monica Niculescu şi partenera ei, Klara Koukavova, au fost eliminate în turul II de perechea spaniolă Garbine Muguruza/Carla Suarez, care s-au impus după trei seturi cu scorul de 6-2, 4-6, 6-4. Tot la dublu, dar în turul I, Irina Begu şi partenera ei, italianca Karin Knapp, au fost eliminate de rusoaicele Ekaterina Makarova / Elena Vesnina în trei seturi: 7-6, 4-6, 4-6.

La dublu mixt, Florin Mergea şi partenera sa, ucrainianca Elena Svitolina au eliminat perechea Andre Begemann (Germania)/Olga Savciuk (Ucraina) în trei seturi: 6-4, 3-6, 6-1.

WIMBLEDON, FEMININ, TURUL II

Simona Halep – Lesia Ţurenko (Ucraina) 4-3, 4-6, 6-4

WIMBLEDON, DUBLU FEMININ, TURUL II

Monica Niculescu/Klara Koukalova (Cehia) – Garbine Muguruza (Spania)/Carla Suarez (Spania) 2-6, 6-4, 4-6

Irina Camelia Begu/Karin Knapp (Italia) – Ekaterina Makarova (Rusia)/ElenaVesnina (Rusia) 7-6, 4-6, 4-6

WIMBLEDON, DUBLU MIXT, PRIMUL TUR

Florin Mergea/Elena Svitolina (Ucraina) – Andre Begemann (Germania)/Olga Savciuk (Ucraina) 6-4, 3-6, 6-1 LIVE SCORE

UPDATE 15.54: Game, set şi meci! Simona Halep se impune în decisi cu scorul de 6-4 în ”decisiv” şi se califică în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wimbledon. Partida a durat o oră şi 45 de minute.

UPDATE 15.51: Simona Halep a pierdut două game-uri la rând şi Lesia Tsurenko se apropie: 5-4. Ucraineanca este la serviciu.

UPDATE 15.42: Românca are 5-2 şi e la un game distanţă de victorie.

UPDATE 15.27: Simona nu-şi ratează serviciul şi se desprinde la 3-0.

UPDATE 15.22: Sportiva din Constanţa reuşeşte un break şi se desprinde la 2-0 în ”decisiv”.

UPDATE 15.12: Lesia Tsurenko se impune în setul al doilea şi egalează scorul. Urmează setul decisiv.

UPDATE 15.08: Simona reuşeşte, în sfârşit, să întrerupă seria de game-uri victorioase ale ucrinencei: 4-5.

UPDATE 15.05: Simona Halep are probleme mari! Este condusă cu 5-3!

UPDATE 15.00: Românca a început iar să greşească şi a fost egalată 3-3!

UPDATE 14.53: După şase game-uri la rând câştigate de Simona Halep, Lesia Ţurenko reuşeşte şi ea să obţină primul punct în setul al doilea: 3-1.

UPDATE 14.48: Simona Halep s-a dezlănţuit în setul secund. Conduce cu 3-0.

UPDATE 14.41: Simona Halep câştigă primul set, după 34 de minute de joc.

UPDATE 14.36: Românca e aproape de a câştiga primul set. Conduce cu 5-3.

UPDATE 14.30: După un început ezitant, Simona pare să-şi revină. A reuşit primul break şi conduce pentru prima dată în acest meci. Scorul este 4-3 pentru româncă.

UPDATE 14.22: Simona Halep nu pare în apele ei. Pierde la zero al cincilea game şi Lesia Ţurenko este din nou în avantaj: 3-2. Până acum, nu s-a înregistrat niciun break.

UPDATE 14.16: Simona îşi câştigă fără probleme serviciul şi egalează.

UPDATE 14.13:  Tsurenko reuşeşte primul punct al meciului.

UPDATE 14.05: A început partida. Sportiva din Ucraina servete prima.

UPDATE 13.45: Simona Halep şi Lesia Ţurenko au ieşit la încălzire. Partida va începe în scurt timp. Ora de start a meciului era 13.30, dar ploaia a întârziat startul meciului.

///

Jucătorii români de tenis Simona Halep, Irina Begu, Monica Niculescu și Florin Mergea au aflat când vor juca astăzi (vineri, 27 iunie), la Wimbledon.

Ploaia căzută aseară, la Londra, a întrerupt numeroase partide, iar cea a Simonei Halep nici măcar nu a început. După ceva așteptare, organizatorii au făcut cunoscut programul celei de-a 5-a zile a ediției din acest an a turneului de Mare Șlem de la Wimbledon.

Cap de serie numărul 3, Simona Halep (22 de ani) va juca astăzi (vineri, 27 iunie), de la 13.45 (ora României, în direct la Digi Sport 1), primul meci de pe terenul cu numărul 2. Adversară îi va fi Lesia Țurenko (Ucraina), în fața căreia a câștigat cele trei dispute precedente. Terenul nr. 2  este al treilea ca importanță după Arena Centrală și cel cu numărul 1. Pe el au jucat la această ediție, și Victor Hănescu, și Andreea Mitu, aceasta din urmă fiind obligată să reia disputa cu Radwanska a doua zi, tot din cauza ploii.

IMG_1778

Terenul cu numărul 16, cel pe care vor juca Irina Begu și Florin Mergea / Foto: Marian Burlacu (Londra)

Pe terenul 16 se va vorbi, astăzi, din plin, în limba română. Eliminată la simplu, Irina Begu (22 de ani) și Karin Knapp (Italia) vor disputa meciul cu numărul 3 (în jurul orei 18.00), împotriva perechii ruse Ekaterina Makarova / Elena Vesnina (cap de serie nr. 5). După acest meci, la dublu mixt, Florin Mergea (29 de ani) și Elina Svitolina (Ucraina) vor înfrunta perechea Andre Begemann (Germania) / Olga Savciuk (Ucraina).

Într-un alt meci la dublu, programat în turul cu numărul 2, Monica Niculescu (26 de ani) și Klara Koukalova (Cehia) vor evolua pe terenul nr. 6, tot de la 13.30, împotriva perechii Garbine Muguruza / Carla Suarez Navarro (Spania / cap de serie nr 16).

Dezvăluiri neașteptate. Atac nemilos la Djokovic. Nu s-a mai abținut și a rupt tăcerea. „Multă frustrare!”
Prinsă în pădure cu amantul! O celebră prezentatoare de la noi și-a spulberat căsnicia
Ce făcea de fapt în Capitală polițistul care a ucis-o pe Raisa. Poliția a făcut public la 5 zile de la tragedie
Horoscop 18 ianuarie 2022. Fecioarele vor alege de bunăvoie să privească spre viitor, neîncrezătoare, dar pline de speranță
Marian Godină sare în apărarea polițistului care a omorât-o pe Raisa: Verificatul victimei cu piciorul e explicabil
ŞOC | Scene incredibile într-un club de noapte. Bătută şi violată de o vedetă aflată în stare de ebrietate