Trecuseră doar trei minute de la startul meciului şi Steaua îl pierdea pe Gardoş, accidentat la un duel banal. Ghinionul nu i-a determinat pe roş-albaştrii să bată în retragere, dimpotrivă. „Biciuţi” de „războinicul Bourceanu, s-au năpustit spre careul gazdelor, dorind parcă să-şi sufoce la propriu adversarul prin pressing şi prin tempo. Inevitabilul nu a întârziat să se producă şi Tatu, criticat pentru lipsa de eficacitate din ultimele partide, a scuturat pentru prima dată plasa porţii lui Davidovitch (13). Peste nici un sfert de oră, Florin Costea a prins o execuţie de fineţe ca în vremurile bune şi Maccabi părea definitiv îngenuncheată (27).

Primul succes românesc pe Naţional Arena

Falsă impresie, pentru că oaspeţii au înviat de nicăieri, Meshumar (35) şi Katan (40) aducându-i pe stelişti şi pe pragul lor în pragul unei depresii. Visul roş-albaştrilor se putea transforma într-un coşmar după eliminarea lui Florin Costea (61), dacă Tănase n-ar fi transformat în gol o fază de biliard în careul advers patru minute mai târziu. De data aceasta, israelienii n-au mai avut replică, în ciuda superiorităţii numerice şi acelaşi Tănase a încheiat definitiv socotelile în minutul 84, cu un eurogol de colecţie care a pus la adăpost prima victorie a unei echipe româneşti pe Naţional Arena.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.