SIMONA HALEP (3) – Karolina Pliskova (14) 6-4, 6-4

Simona Halep este în sferturile de finală la turneul de la Indian Wells, competiție dotată cu premii totale de 5,3 milioane de dolari.

Încurajată frenetic, sportiva de 23 de ani a trecut de Karolina Pliskova, Cehia, după o oră și 17 minute de joc în care n-a avut de înfruntat prea multe momente periculoase. Halep trecuse de Pliskova și în finala de la Dubai.

La final, fanii din tribună, care au alternat și la acest joc scandările de peluză, mai degrabă adecvate meciurilor de fotbal, au încheiat apoteotic: ”Și-altă dată, o s-o facem și mai lată!”.

Cu acest succes, Simona Halep și-a asigurat un premiu de 112.270 de dolari și 215 puncte WTA. Este al patrulea sfert de finală pe care Halep îl atinge în 2015.

”Știam că Pliskova joacă bine, după meciul din Dubai. Am pregătit bine meciul, am făcut totul pentru a câștigat. Cu un astfel de public, a fost mult mai ușor. Cu Navarro va fi foarte greu, am avut meciuri tari cu ea. Acum, trebuie să mă recuperez”, a afirmat, la final, Halep.

2015 BNP PARIBAS OPEN

Carla Suarez Navarro

Așadar, în turul următor, Halep se va duela cu Carla Suarez Navarro (Spania), cap de serie nr. 12, care a trecut greu, cu scorul de 7-6 (5), 3-6, 6-1, de Heather Watson (Marea Britanie).

Partida Halep-Navarro ar fi trebuit să se joace la Galați, la Fed Cup, dacă iberica n-ar fi declarat forfait. Atunci, Navarro a fost înlocuită de Garbine Muguruza, care a învins-o pe Simona.

Între Halep și Navarro, scorul meciurilor directe este 4-4, astfel că este de așteptat ca și jocul de acum să fie unul intens, imprevizibil. Ultimele două partide au fost victorii pentru sportiva noastră.