În ultimele 24 de ore, 79 de persoane infectate cu COVID și-au pierdut viața. Bilanțul deceselor este cel mai scăzut din 20 septembrie și până în prezent. De atunci, bilanțul deceselor a început să crească, ajungând pe 19 octombrie la 574 de decese anunțate.

Tot astăzi, autoritățile au raportat și 10 decese COVID anterioare. Astfel, numărul deceselor anunțat astăzi este de 89 (47 de bărbați și 42 de femei).

Dintre cele 89 de decese, două au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3, la categoria de vârstă 40-49 de ani, 6, la categoria de vârstă 50-59 de ani, 17, la categoria de vârstă 60-69 de ani, 30, la categoria de vârstă 70-79 de ani și 31, la categoria de vârstă peste 80 de ani.

85 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități.

Din totalul de 89 de pacienți decedați, 76 erau nevaccinați și 13 vaccinați. Cei 13 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

1.121 de pacienți la ATI

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.998. Dintre acestea, 1.121 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.121 pacienți internați la ATI, 108 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 118 sunt minori, 110 fiind internați în secții și 8, la ATI.

Dintre cele 1.141 de cazuri de COVID confirmate în ultimele 24 de ore, cele mai multe au fost în București (181), Capitala fiind urmată de Giurgiu (104), Timiș (85) și Cluj (73). Cele mai puține infectări au fost în Teleorman (3), Tulcea (7), Vrancea (8) și Sibiu (8).

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba33661412,00
2.Arad41248633,04
3.Argeș45824281,57
4.Bacău40915230,93
5.Bihor49824712,52
6.Bistrița-Năsăud19268120,79
7.Botoșani22528200,90
8.Brașov65918492,42
9.Brăila22512101,24
10.Buzău23961151,19
11.Caraș-Severin18764251,67
12.Călărași1766290,97
13.Cluj87420732,56
14.Constanța68535421,65
15.Covasna12863111,62
16.Dâmbovița36162241,47
17.Dolj44852350,88
18.Galați43799301,03
19.Giurgiu197151041,14
20.Gorj15143120,71
21.Harghita13894141,01
22.Hunedoara35588372,11
23.Ialomița19352161,32
24.Iași71151351,05
25.Ilfov75051262,09
26.Maramureș30946221,25
27.Mehedinți1569690,97
28.Mureș39354272,08
29.Neamț30842180,83
30.Olt25895111,00
31.Prahova62791411,29
32.Satu Mare20548150,96
33.Sălaj17667101,21
34.Sibiu4248682,31
35.Suceava37736220,54
36.Teleorman2480431,36
37.Timiș86557852,17
38.Tulcea1371771,02
39.Vaslui26659120,69
40.Vâlcea26441260,98
41.Vrancea1769480,77
42.Mun. București3023781811,78
43.Din străinătate**19507
44.Cazuri noi nealocate pe județe

11037*
-196
TOTAL1.780.8081.141

Cât privește rata de infectare, cea mai mare valoare este în Arad (3,04 cazuri la mia de locuitori), de altfel singurul județ aflat încă în scenariul roșu. Cele mai mici incidențe se regăsesc în Suceava (0,54) și Vaslui (0,69). La nivelul întregii țări, rata de infectare este de 1,69.

Bilanț COVID: 89 de decese și peste 1.100 de cazuri noi

Cum au evoluat numărul de cazuri noi și numărul testelor efectuate în ultimele zile:

Citeşte şi:

Românii repatriați din Africa de Sud, testați COVID și băgați în carantină. Arafat: „Până acum, toate testele au fost negative”

Femeie de 85 de ani păcălită să trimită 4.000 de lei pentru „operația” fiului său

Proiectul care prevede obligativitatea certificatului verde la locul de muncă se va întoarce în Parlament, spune Ciucă

Urmărește-ne pe Google News
Diana, un arbitru de 22 de ani, este victima răzbunării pornografice: „Sunt dezgustată. Am ajuns în centrul unui uragan, unui infern, asaltată de mii de mesaje”
PARTENERI - GSP.RO
Diana, un arbitru de 22 de ani, este victima răzbunării pornografice: „Sunt dezgustată. Am ajuns în centrul unui uragan, unui infern, asaltată de mii de mesaje”
Prinsă în pădure cu amantul! O celebră prezentatoare de la noi și-a spulberat căsnicia
Playtech.ro
Prinsă în pădure cu amantul! O celebră prezentatoare de la noi și-a spulberat căsnicia
''Am sufocat-o, am făcut-o.'' O mamă a organizat cel puţin nouă petreceri cu prietenii, la câteva zile după ce şi-a ucis bebelușul
Observatornews.ro
''Am sufocat-o, am făcut-o.'' O mamă a organizat cel puţin nouă petreceri cu prietenii, la câteva zile după ce şi-a ucis bebelușul
Horoscop 23 ianuarie 2022. Peștii sunt foarte concentrați, ceea ce e un avantaj major, pentru că nu mai pierd timpul inutil
HOROSCOP
Horoscop 23 ianuarie 2022. Peștii sunt foarte concentrați, ceea ce e un avantaj major, pentru că nu mai pierd timpul inutil
După Ucraina, încă o țară se teme de un posibil atac al Rusiei. Reacția unui înalt oficial
Știrileprotv.ro
După Ucraina, încă o țară se teme de un posibil atac al Rusiei. Reacția unui înalt oficial
Diana, devenită vedetă peste noapte fără să vrea. Imagini intime i-au fost luate din telefon şi circulă în online: "Nu mai ies din casă. Am depus plângere" FOTO
Telekomsport
Diana, devenită vedetă peste noapte fără să vrea. Imagini intime i-au fost luate din telefon şi circulă în online: "Nu mai ies din casă. Am depus plângere" FOTO
FURMARK - cum să alegi blănurile naturale
PUBLICITATE
FURMARK - cum să alegi blănurile naturale