Curs BNR 14 septembrie. Leul a pierdut teren în raport cu euro și cu dolarul american

Comentează

Banca Națională a României (BNR) a anunțat, luni, un curs de referință de 4,8573 lei/euro, în creștere față de cursul de vineri, care a fost de 4,8567 lei/euro.

De asemenea, leul s-a depreciat și în raport cu dolarul american. Astfel, dolarul american a crescut de la 4,0900 lei, vineri la 4,0974 lei, luni.

În ceea ce privește raportul leu/franc elvețian, moneda națională a pierdut teren, de la valoarea de 4,5042 lei, vineri, la 4,5086 lei, luni.

Cursul valutar BNR de azi, 14 septembrie 2020

ValutaSimbol14.09.202011.09.202010.09.202009.09.202008.09.2020
EuroEUR4.85734.85674.85734.85904.8545
Dolarul SUAUSD4.09744.09004.10384.12694.1136
Francul elvetianCHF4.50864.50424.51364.49724.4765
Lira sterlinaGBP5.26375.23045.34245.34375.3754
gramul de aurXAU255.7168256.0077256.9068255.8891253.9048
Dolarul australianAUD2.97722.98532.98412.98682.9851
Leva bulgareascaBGN2.48352.48322.48352.48432.4820
Dolarul canadianCAD3.10693.10603.11883.12063.1292
Coroana cehaCZK0.18230.18270.18280.18310.1830
Coroana danezaDKK0.65290.65270.65280.65300.6524
Lira egipteanaEGP0.25990.25950.26020.26170.2603
100 Forinti maghiari100HUF1.35521.35861.35731.35781.3462
100 Yeni japonezi100JPY3.86443.85073.86853.89173.8681
Leul moldovenescMDL0.24610.24670.24850.24780.2474
Coroana norvegianaNOK0.45430.45420.45470.45320.4578
Zlotul polonezPLN1.09091.09151.09041.09131.0924
Rubla rusescaRUB0.05440.05460.05440.05440.0539
Coroana suedezaSEK0.46670.46860.46920.46860.4678
Lira turceascaTRY0.54670.54750.54780.55200.5496
DSTXDR5.78835.77725.79895.81875.8081

Unde găsești cel mai bun curs din 14 septembrie 2020

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA4.83594.87964.07844.1178
Alpha Bank4.79504.91504.01264.1828
Banca Feroviara4.78804.93804.01404.1840
Banca Romaneasca4.80774.95774.03954.2195
Banca Transilvania4.79004.91004.01504.2100
BCR4.78504.93004.01004.1900
BRD SocGen4.78204.93204.01404.1830
CEC4.82004.90004.05004.1500
Credit Agricole4.81004.90004.06004.1500
Credit Europe4.82004.90004.04004.1600
First Bank (Piraeus)4.80004.91004.04004.1500
IdeaBank4.82204.88604.05604.1300
ING4.76024.95444.01504.1788
Intesa Sanpaolo Bank4.80824.89944.05534.1385
Libra Bank4.81504.94504.04504.1950
OTP Bank4.78004.92004.01504.1850
PatriaBank4.81454.89854.03454.1625
ProCreditBank4.79904.91604.03304.1650
Raiffeisen Bank4.79464.91864.02634.1663
UniCredit4.80004.92004.01894.1829

Sursa: banknews.ro

FOTO: EPA

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
Urmărește cel mai nou VIDEO
ALTE ȘTIRI
calendar-zile-libere-2027
11 oct.
Zile libere pentru români în 2027. Sărbătorile care pică în weekend și zilele de concediu care salvează minivacanțele
Un bărbat care fură un portofel din geanta unei femei
11 oct.
Doi români, prinși de polițiști în timp ce furau din geanta unei turiste un portofel cu 2.600 de euro și mai multe carduri bancare, în Florența
MONDEN
Valentin Sanfira la TV
11 oct.
Valentin Sanfira a vrut să își vândă casa după divorțul de Codruța Filip. De ce a renunțat la idee. „Au fost săptămâni în care nu am dormit”
Petre Roman și Silvia Chifiriuc
11 oct.
Ce pensie are Petre Roman la 80 de ani. „Am contribuit. Eu și acum muncesc pentru a câștiga un ban în plus”
POLITIC
rares-bogdan
11 oct.
Rareș Bogdan susține că tabăra PNL pregătită să voteze Guvernul crește: „Suntem 25 și e posibil să ajungem la 28”
luca-niculescu-8-octombrie-2026
10 oct.
Premierul desemnat Luca Niculescu anunță prioritățile din programul de guvernare: majorări pentru pensiile mici și reluarea legii salarizării unitare
Ultimele știri
11 oct.
Noi dezvăluiri compromițătoare despre ambasadoarea Kimberly Guilfoyle: „Pot să-ți pun lumea la picioare”. Casa Albă analizează posibilitea înlocuirii ei
11 oct.
Card de carburant furat dintr-o mașină de pompieri, folosit de 137 de ori, în Franța. Paguba se ridică la 22.000 de euro
11 oct.
O femeie care a lucrat o lună și a luat ajutor de șomaj, obligată să restituie toți banii: s-a descoperit că avea în cont 600.000 de euro
11 oct.
Administrația Trump ameninţă că va opri schimbul de informaţii şi livrările de arme către Ucraina, din cauza atacurilor asupra rafinăriilor din Rusia
TRENDING
11 oct.
Ce pensie primesc românii care nu au stagiul minim de cotizare de 15 ani și ce opțiuni au
11 oct.
Lista localităților sub avertizare de vreme severă imediată: zonele din România lovite de ploi și descărcări electrice
11 oct.
Loto 6/49 din 11 octombrie 2026. Report de peste 2,54 milioane de euro la 6/49, categoria I
11 oct.
Horoscop 12 octombrie 2026. Gemenii s-ar putea să aibă de ales între rezolvarea unei probleme de serviciu și a unei probleme de sănătate
Trenulețul Roșu al Berninei, „cel mai lent expres din Europa”. Sursă foto: Getty Images.
11 oct.
„Cel mai lent expres din Europa”: nimeni nu se urcă în el ca să ajungă repede. Traversează Alpii, ajungând până la 2.253 de metri și leagă Italia de Elveția
Un bărbat și o femeie priviți din spate, într-o cameră albă, aproape goală. Aceștia se află în plin proces de renovare
11 oct.
Greșeala pe care mulți oameni o fac atunci când își renovează locuința și care le poate aduce cheltuieli suplimentare
Elevi în vacanța de toamnă
11 oct.
Vacanța de toamnă 2026: când au elevii primele zile libere
Casă de 15000 de euro cu teren generos, pusă în vânzare, în Serbia. Sursă foto: Blic.
11 oct.
Casa de 15.000 de euro, cu teren de 1000 mp, de la marginea unei stațiuni balneare renumite. Are izvor de apă potabilă chiar lângă proprietate
O femeie adultă cu părul închis la culoare privește pe fereastra avionului spre aripa acestuia și spre peisajul de dedesubt, parțial acoperit de zăpadă
11 oct.
Ai plătit loc la geam, dar ai nimerit în fața unui perete gol? De ce unele avioane nu au ferestre la toate scaunele
Cât timp se fierb cartofii pentru piure
11 oct.
Cât timp se fierb cartofii pentru un piure reușit
Dafin, cimbru și mărar
10 oct.
Cum se conservă frunzele de dafin, cimbru și mărar pentru iarnă
Ce este zona 2 de efort în timpul antrenamentelor
17 sept.
Ce este zona 2 de efort și de ce e cea mai bună pentru arderea grăsimilor
De ce să pui un burete în sertarul cu legume al frigiderului
23 sept.
De ce să pui un burete în sertarul cu legume al frigiderului
Nicolae Lucian Duță, fostul șef al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS)
Analiză
11 oct.
Fostul șef CNAS Lucian Duță ar putea rămâne cu peste jumătate din șpaga de 6,3 milioane de euro. Viciul de redactare care a blocat confiscările ANAF
O tânără care numără mai multe bancnote de 200 de lei
11 oct.
Indemnizația de 3.170 de lei pe lună pentru tinerii din sistemul de protecție specială: cine sunt beneficiarii, ce acte sunt necesare și cum pot fi solicitați banii retroactiv
elicopter-militar-iar-puma
11 oct.
Protest la IAR Brașov. Angajații ies în stradă din cauza contractului pierdut pentru elicoptere militare și a șefilor care și-au mărit salariile
Avionul din 1971 care a „aterizat” în cel mai scump cartier din Brașov
Reportaj
11 oct.
Avionul din 1971 care a „aterizat” în cel mai scump cartier din Brașov
Ilie Bolojan și mai mulți lideri ai PNL
11 oct.
Noul PNL: Good Bye, USA și Deutschland Uber Alles?
Nicușor Dan, președintele României. Sursa foto: Hepta
11 oct.
Cinci luni de criză. Patru nominalizări. Nimeni nu s-a mișcat nici măcar un centimetru
Nicușor Dan, președintele României
9 oct.
Votați ce vreți, dar dup-aia anticipate. Asta trebuie să spună Dan
Luca Niculescu. Sursa foto: Dumitru Angelescu
Analiză
9 oct.
Luca Niculescu, reformatorul sau doar încă un premier desemnat?