De asemenea, leul s-a depreciat și în raport cu dolarul american. Astfel, dolarul american a crescut de la 4,0900 lei, vineri la 4,0974 lei, luni.

În ceea ce privește raportul leu/franc elvețian, moneda națională a pierdut teren, de la valoarea de 4,5042 lei, vineri, la 4,5086 lei, luni.

Cursul valutar BNR de azi, 14 septembrie 2020

ValutaSimbol14.09.202011.09.202010.09.202009.09.202008.09.2020
EuroEUR4.85734.85674.85734.85904.8545
Dolarul SUAUSD4.09744.09004.10384.12694.1136
Francul elvetianCHF4.50864.50424.51364.49724.4765
Lira sterlinaGBP5.26375.23045.34245.34375.3754
gramul de aurXAU255.7168256.0077256.9068255.8891253.9048
Dolarul australianAUD2.97722.98532.98412.98682.9851
Leva bulgareascaBGN2.48352.48322.48352.48432.4820
Dolarul canadianCAD3.10693.10603.11883.12063.1292
Coroana cehaCZK0.18230.18270.18280.18310.1830
Coroana danezaDKK0.65290.65270.65280.65300.6524
Lira egipteanaEGP0.25990.25950.26020.26170.2603
100 Forinti maghiari100HUF1.35521.35861.35731.35781.3462
100 Yeni japonezi100JPY3.86443.85073.86853.89173.8681
Leul moldovenescMDL0.24610.24670.24850.24780.2474
Coroana norvegianaNOK0.45430.45420.45470.45320.4578
Zlotul polonezPLN1.09091.09151.09041.09131.0924
Rubla rusescaRUB0.05440.05460.05440.05440.0539
Coroana suedezaSEK0.46670.46860.46920.46860.4678
Lira turceascaTRY0.54670.54750.54780.55200.5496
DSTXDR5.78835.77725.79895.81875.8081

Unde găsești cel mai bun curs din 14 septembrie 2020

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA4.83594.87964.07844.1178
Alpha Bank4.79504.91504.01264.1828
Banca Feroviara4.78804.93804.01404.1840
Banca Romaneasca4.80774.95774.03954.2195
Banca Transilvania4.79004.91004.01504.2100
BCR4.78504.93004.01004.1900
BRD SocGen4.78204.93204.01404.1830
CEC4.82004.90004.05004.1500
Credit Agricole4.81004.90004.06004.1500
Credit Europe4.82004.90004.04004.1600
First Bank (Piraeus)4.80004.91004.04004.1500
IdeaBank4.82204.88604.05604.1300
ING4.76024.95444.01504.1788
Intesa Sanpaolo Bank4.80824.89944.05534.1385
Libra Bank4.81504.94504.04504.1950
OTP Bank4.78004.92004.01504.1850
PatriaBank4.81454.89854.03454.1625
ProCreditBank4.79904.91604.03304.1650
Raiffeisen Bank4.79464.91864.02634.1663
UniCredit4.80004.92004.01894.1829

Sursa: banknews.ro

FOTO: EPA

Citeşte şi:

Nou record la nivel global al infectărilor cu COVID-19. Câte cazuri au fost înregistrate într-o singură zi

VIDEO | Doi polițiști din Los Angeles au fost împușcați într-o ambuscadă. Reacția vehementă a lui Trump

Numărul elevilor care încep școala în scenariul roșu a crescut de aproape 10 ori în ultima săptămână

Doliu imens în televiziune. Vestea tristă a dimineţii a fost dată de Dan Negru
Playtech.ro
Doliu imens în televiziune. Vestea tristă a dimineţii a fost dată de Dan Negru
Detalii tulburătoare despre violul dintr-un tren de navetiști din SUA. Pasagerii au filmat cu telefoanele 40 de minute calvarul femeii, însă nu au intervenit
Observatornews.ro
Detalii tulburătoare despre violul dintr-un tren de navetiști din SUA. Pasagerii au filmat cu telefoanele 40 de minute calvarul femeii, însă nu au intervenit
Horoscop 20 octombrie 2021. Fecioarele caută stabilitate, mai ales când planurile lor atârnă de un fir de ață
HOROSCOP
Horoscop 20 octombrie 2021. Fecioarele caută stabilitate, mai ales când planurile lor atârnă de un fir de ață
O chelneriță a izbucnit în lacrimi când a văzut bonul. Ce i-a scris o femeie care a refuzat să lase bacșiș. VIDEO
Știrileprotv.ro
O chelneriță a izbucnit în lacrimi când a văzut bonul. Ce i-a scris o femeie care a refuzat să lase bacșiș. VIDEO
Scene interzise cardiacilor. Mai multe vedete, orgie greu de imaginat. Cum au fost surprinse
Telekomsport
Scene interzise cardiacilor. Mai multe vedete, orgie greu de imaginat. Cum au fost surprinse
Lasă-ți cardul acasă! Cum să plătești cu telefonul mobil și la ce te ajută
PUBLICITATE
Lasă-ți cardul acasă! Cum să plătești cu telefonul mobil și la ce te ajută