În schimb, leul s-a apreciat în raport cu dolarul american. Astfel, dolarul american a scăzut de la 4,0790 lei, luni la 4,0606 lei, marți.

În ceea ce privește raportul leu/franc elvețian, moneda națională a câștigat teren, de la valoarea de 4,4957 lei, luni, la 4,4844 lei, marți.

Curs valutar BNR de azi, 18 august

ValutaSimbol18.08.202017.08.202014.08.202013.08.202012.08.2020
EuroEUR4.83494.83444.83584.83444.8357
Dolarul SUAUSD4.06064.07904.10204.08364.1087
Francul elvetianCHF4.48444.49574.49864.48944.4964
Lira sterlinaGBP5.34835.34605.36035.34315.3638
gramul de aurXAU262.0191255.8044256.1622253.5118255.0694
Dolarul australianAUD2.93642.93202.92932.92652.9324
Leva bulgareascaBGN2.47202.47182.47252.47182.4724
Dolarul canadianCAD3.08573.08463.09543.08663.0904
Coroana cehaCZK0.18500.18520.18520.18510.1846
Coroana danezaDKK0.64930.64920.64940.64920.6494
Lira egipteanaEGP0.25460.25590.25750.25630.2566
100 Forinti maghiari100HUF1.38131.38831.39661.40151.3994
100 Yeni japonezi100JPY3.84493.83533.84313.82383.8470
Leul moldovenescMDL0.24350.24450.24440.24710.2478
Coroana norvegianaNOK0.45990.45990.45850.45920.4582
Zlotul polonezPLN1.10101.10261.09941.09901.0966
Rubla rusescaRUB0.05550.05560.05590.05560.0562
Coroana suedezaSEK0.46800.46960.47010.47070.4710
Lira turceascaTRY0.55010.55190.55610.55630.5637
DSTXDR5.74915.75965.77775.76065.7841

Unde găsim cel mai bun curs din 18 august 2020

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA4.81374.85724.04264.0816
Alpha Bank4.77304.89303.97884.1496
Banca Feroviara4.76304.91303.97954.1495
Banca Romaneasca4.78244.93244.00314.1831
Banca Transilvania4.77004.90003.98004.1700
BCR4.76004.90503.97604.1560
BRD SocGen4.75704.90703.98004.1480
CEC4.79004.87004.01004.1100
Credit Agricole4.79004.88004.02004.1100
Credit Europe4.80004.88004.01004.1200
First Bank (Piraeus)4.78004.89004.01004.1200
IdeaBank4.79604.86204.02204.1020
ING4.73884.93223.98154.1441
Intesa Sanpaolo Bank4.78334.87434.01904.1018
Libra Bank4.79504.92504.01504.1650
OTP Bank4.76004.90003.97504.1450
PatriaBank4.79054.87454.00004.1280
ProCreditBank4.77654.89203.99904.1300
Raiffeisen Bank4.77344.89693.99124.1312
UniCredit4.77004.89003.97954.1419

Sursa: banknews.ro

FOTO: EPA

Citeşte şi:

Drama unei familii din SUA: doi soți au murit la câteva ore distanță din cauza COVID. În urmă cu două zile, fiul lor fusese răpus de virus

CFR Cluj a primit derogare să plece în Malta, țară inclusă pe lista galbenă. Campioana României risca să piardă la masa verde

Kim Jong-un consideră câinii de companie un “simbol a decadenței capitaliste”. Patrupedele ar putea ajunge în restaurante

De ce teribilii criminali Yakuza sunt jupuiți de piele când mor » Care e testul incredibil de admitere și de ce se taie degetul mic
PARTENERI - GSP.RO
De ce teribilii criminali Yakuza sunt jupuiți de piele când mor » Care e testul incredibil de admitere și de ce se taie degetul mic
ȘOC! Bianca Drăgușanu, RUPTĂ cu bătaia 5 ore de Alex Bodi! Are ochiul vânăt și abia merge
PARTENERI - PLAYTECH
ȘOC! Bianca Drăgușanu, RUPTĂ cu bătaia 5 ore de Alex Bodi! Are ochiul vânăt și abia merge
Horoscop 2 octombrie 2020. Berbecii au parte de trăiri intense și momente destul de dificile, mai ales în cuplu
HOROSCOP
Horoscop 2 octombrie 2020. Berbecii au parte de trăiri intense și momente destul de dificile, mai ales în cuplu
Profesoara universitară Ionela Băluță, despre interzicerea studiilor de gen în școală: „Discuțiile despre diversitatea de gen ar trebui să înceapă de la grădiniță”
Scoala9.ro
Profesoara universitară Ionela Băluță, despre interzicerea studiilor de gen în școală: „Discuțiile despre diversitatea de gen ar trebui să înceapă de la grădiniță”
ŞOC! O femeie l-a obligat pe instructorul de fitness să întreţină relaţii sexuale cu ea! Reacţia bărbatului a lăsat-o mască
Telekomsport
ŞOC! O femeie l-a obligat pe instructorul de fitness să întreţină relaţii sexuale cu ea! Reacţia bărbatului a lăsat-o mască