Operaţiunea se va desfăşura în Marea Egee timp de trei luni, perioadă în care cei 26 de polițiști de frontieră români aflați la bordul navei de patrulare şi intervenţie se vor implica în misiuni individuale de patrulare, cercetare, de căutare şi salvare, alături de celelalte state membre U.E. participante la misiune.

De asemenea, în cadrul aceleiaşi operaţiuni comune, Poliţia de Frontieră va detaşa în cadrul Centrului Internaţional de Coordonare – I.C.C. din Pireu un ofiţer de legătură, care va menţine permanent legătura între nava maritimă detaşată de P.F.R. pe teritoriul Greciei şi Centrul Operaţional de Coordonare al I.G.P.F, precum şi între nava maritimă şi reprezentanţii Sectorului Operaţiuni Maritime din cadrul Agenţiei Frontex.

Mai multe schimburi de informații între polițiștii de frontieră europeni și cei români

Obiectivul principal al Operaţiunii Comune POSEIDON 2018″ este de a oferi suport autorităţilor elene în supravegherea şi controlul la frontierele maritime ale Uniunii Europene, precum şi de căutare şi salvare a persoanelor aflate în dificultate pe mare la frontiera externă a Uniunii Europene.Prezența navei de patrulare a ”Internelor” în apele Mării Egee va contribui la creşterea operativităţii schimbului de date şi informaţii între autorităţile implicate în operațiune. Totodată,va exista și un schimb de experiență având în vedere misiunile comune. între poliţiştii de frontieră europeni și cei români.

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.