Si pentru cei care trec intamplator prin zona, strada e o curiozitate. Indicatoarele nou-montate par dovada faptului ca strada poarta numele dirijorului si compozitorului Ionel Perlea. Tot asa o regasim si pe hartile din ultimii ani. La pas, nu mai e insa asa simplu. Nu intri bine pe straduta si vezi alte placute, cu numele „Aurora”. Pe casele din celalalt capat troneaza insa numele „comunist”: „Progresului”. Oamenii s-au obisnuit sa bata la usile primariei, dupa fiecare modificare, sa ia „dovada” ca strada pe care o au trecuta pe buletin e „aceeasi Marie cu alta palarie”.
Cristina Setran, Directorul Directiei Patrimoniu, Evidenta Proprietati, Cadastru din Primaria Capitalei, a intocmit un istoric al „strazii cu trei nume”. Asa am aflat ca denumirea oficiala a strazii e „Ionel Perlea”. Pana cand cineva se va gandi sa demonteze indicatoarele „expirate”, cei care cauta o adresa in zona vor bantui dintr-un capat in altul al strazii, fara a sti la ce usa sa bata.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.