Văduvii vor primi jumătate din pensia decedatului?“Pe lângă faptul că trăieşte o dramă sufletească, cel rămas în viaţă are de îndurat şi drama financiară, întrucât majoritatea pensionarilor nu au din ce trăi, darămite să mai suporte şi o înmormântare. M-am gândit să ajutăm puţin pensionarii, ca aceştia să o poată duce mai bine şi atunci când rămân singuri după decesul unuia dintre ei. Cred că nu e deloc un efort bugetar mare dacă soţului sau soţiei rămase în viaţă i s-ar adăuga la bruma de pensie şi jumătate din pensia celui decedat, fapt pentru care am iniţiat un proiect de lege în acest sens”, a declarat senatoarea PNL Steliana Miron (foto).
O altă propunere ce vrea să vină în ajutorul persoanelor vârstnice este cea senatorului UNPR Haralambie Vochiţoiu. Viceliderul grupului PSD propune ca femeile să iasă la pensie la 60 de ani, iar suma ce ar urma să o primească să fie echivalentă cu 45 la sută din salariul mediu brut pe economie la momentul pensionării.
Văduvii vor primi jumătate din pensia decedatului?“Forma legislativă actuală dezavantajează femeile, care au responsabilităţi mai mari în familie, prin stabilirea vârstei lor de pensionare la 63 de ani”, a declarat senatorul Vochiţoiu (foto), iniţiatorul proiectului de lege de modificare a sistemului unitar de pensii publice.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.