„Am luat decizii greșite”, spune președintele comitetului Bosch

Reprezentând 80.000 de angajați din Germania, Frank Sell a recunoscut că Bosch, unul dintre cei mai importanți furnizori de componente auto din lume, a făcut greșeli în procesul de adaptare la cerințele industriei auto.

„Această transformare trebuie să fie «socială, ecologică și economică», dar, din păcate, am încălcat această promisiune în multe puncte”, a spus Sell.

Compania intenționează să reducă 22.000 de locuri de muncă, iar angajații sunt „extrem de speriați” de pierderea locului de muncă.

„Ne sângerează inima”, a adăugat el.

Impactul social și economic al tranziției Bosch

Sell a descris o atmosferă de dezamăgire și frustrare în rândul angajaților, mulți dintre ei fiind loiali companiei de generații întregi.

„Transformarea este departe de a fi socială”, a spus el, adăugând că „nu am văzut niciodată atât de mulți oameni plângând”.

Tehnologiile emergente, cum ar fi mobilitatea electrică și conducerea autonomă, au generat riscuri economice semnificative pentru Bosch, deoarece aceste domenii nu produc încă suficiente venituri comparativ cu segmentele tradiționale.

Între timp, competiția din partea țărilor precum China a crescut, rezultând „un număr imens de insolvențe” în rândul furnizorilor mici și mijlocii.

Critică dură la adresa interdicției motoarelor cu combustie

În ceea ce privește politica climatică a UE, Sell a criticat dur decizia de a interzice motoarele cu combustie până în 2035.

„Nu se poate ca Europa să-și fixeze un obiectiv, iar 21 de țări să nu facă nimic – fie că vorbim de infrastructură sau de extinderea stațiilor de încărcare – și să continuăm să ne ținem de un obiectiv despre care știm că tehnic nu este fezabil”, a declarat el.

Sell a subliniat că „niciun om normal de pe stradă” nu poate înțelege de ce aceste ținte nu sunt reevaluate, mai ales în condițiile în care „ce se discută acum la Bruxelles este mai degrabă o înăsprire a interdicției decât o adaptare la realitatea pieței auto”.

Pierderea supremației tehnologice în fața Chinei

Declinul tehnologiei motoarelor cu combustie ar putea avea consecințe majore. Potrivit lui Sell, Bosch riscă să piardă supremația tehnologică chiar și pe piața din China, unde „sunt cu doi-trei ani înaintea noastră”.

Deși China investește masiv în vehicule electrice, țara continuă să dezvolte tehnologii hibride și să producă motoare pe benzină mai eficiente.

„Trebuie să păstrăm supremația tehnologică în toate tipurile de propulsie”, a subliniat el.

Piața auto din 2035: un mix de soluții

Conform estimărilor Bosch, în 2035, doar o treime din vehiculele de pe piața mondială vor fi complet electrice, în timp ce două treimi vor continua să utilizeze motoare cu combustie, fie ele hibride sau pe benzină.

„Dacă menținem interdicția pentru motoarele cu combustie din 2035, ne vom retrage din două treimi din piața globală”, a avertizat Sell.

Un alt punct sensibil abordat de Sell a fost presiunea tot mai mare exercitată de industria de componente auto din China.

„Fie oferiți la prețurile Chinei, fie ieșiți de pe piață”, este mesajul pe care îl primesc furnizorii europeni de la producătorii auto.

China însă poate servi și drept exemplu, consideră Sell, mai ales în ceea ce privește colaborarea strânsă dintre producători și furnizori. Această cooperare contribuie la accelerarea dezvoltării tehnologice și la îmbunătățirea calității și siguranței produselor.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (1)
Avatar comentarii

OanaMiron 22.03.2026, 05:25

Dar ce ar fi sa puna altfel intrebarea: Cum ar fi sa nu mai apeleze europenii deloc la produsele din China? Ce ar mai fi China fara piata de desfacere?

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.