Suedia a preluat preşedinţia prin rotaţie a Consiliului Uniunii Europene până la 1 iulie, dar priorităţile nu includ extinderea zonei de liberă circulaţie în această perioadă. Şeful diplomaţiei bulgare a purtat însă o discuţie cu ambasadorul Suediei în Bulgaria și susține că acesta „m-a asigurat că Suedia va continua să lucreze pentru extinderea Spaţiului Schengen, iar faptul că această prioritate nu figurează în mod oficial nu înseamnă că Suedia nu va sprijini dezvoltarea procesului de extindere Schengen”.

„Suedia sprijină extinderea Spaţiului Schengen”, a adăugat Nikolay Milkov.

Potrivit acestuia, Olanda, a doua țară care s-a opus aderării la Schengen după Austria, trebuie să clarifice ce anume trebuie să îndeplinească Bulgaria, astfel încât Sofia să intre în spațiul de liberă circulație.

„Sisteme electronice, munca serviciilor consulare, orice verifică acestea, trebuie să fie în conformitate şi nu de astăzi, ci de la data posibilei noastre aderări, care ar putea fi 1 octombrie”, a menţionat ministrul Nikolai Milkov.

Bulgaria așteaptă și vizita Austriei

Pe 8 decembrie 2022, Austria a blocat accederea Bulgariei și a României la Schengen, în cadrul Consiliului UE pentru Justiție și Afaceri Interne care a avut loc la Bruxelles, invocând criza migranților. Totodată, Olanda a votat și ea împotriva admiterii Bulgariei, care a fost cuplată cu România, cele două țări fiind evaluate împreună.

În acest context, cancelarul austriac Karl Nehammer l-a invitat pe 1 ianuarie pe preşedintele bulgar Rumen Radev la concertul de Anul Nou de la Viena, iar cei doi au convenit atunci asupra unei vizite a lui Nehammer şi a ministrului austriac de interne, Gerhard Karner, la frontiera dintre Bulgaria și Turcia, pe 23 ianuarie, pentru a propune soluții în vederea combaterii fenomenului migraționist.

În schimb, președintele Klaus Iohannis nu a primit invitație la concertul de la Viena, așa cum a primit președintele bulgar, au declarat surse oficiale pentru Libertatea, luni, 2 ianuarie.

România nu are un calendar de intrare în Schengen

Întrebat joi seară, 12 ianuarie, la TVR Info, dacă poate oferi un orizont de timp în care România ar putea avea un nou vot privind intrarea în Schengen și dacă luna martie ar fi o variantă, ministrul de Externe român Bogdan Aurescu a evitat să dea un termen.

„Deocamdată cred că este prematur să vorbim despre calendare. Ceea ce trebuie să facem în această perioadă este să vedem care sunt rezultatele acestor consultări pe care Președinția suedeză le va organiza. De asemenea, noi vom continua demersurile noastre bilaterale și către Austria, și către toate celelalte state membre, și către Comisia Europeană, și numai după ce parcurgem această etapă cred că putem să avem o idee mai clară cu privire la un calendar”, a spus șeful diplomației române.

De asemenea, și președintele Klaus Iohannis, întrebat recent care sunt șansele ca România să adere la Schengen în timpul președinției suedeze, a răspuns că se așteaptă ca aderarea să aibă loc în decursul anului 2023, dar a precizat că „v-aș ruga să nu ne legăm neapărat de o anumită dată”.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (1)
Avatar comentarii

ivryernest 14.01.2023, 04:57

Astea sunt niște dorințe personale, despre care nici n-ar trebui să se discute în media.

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.