În schimb, leul s-a apreciat în raport cu dolarul american. Astfel, dolarul american a scăzut de la 4,0606 lei, marți la 4,0550 lei, miercuri.

În ceea ce privește raportul leu/franc elvețian, moneda națională a pierdut teren, de la valoarea de 4,4844 lei, marți, la 4,4897 lei, miercuri.

Curs valutar BNR de azi, 19 august

ValutaSimbol19.08.202018.08.202017.08.202014.08.202013.08.2020
EuroEUR4.83904.83494.83444.83584.8344
Dolarul SUAUSD4.05504.06064.07904.10204.0836
Francul elvetianCHF4.48974.48444.49574.49864.4894
Lira sterlinaGBP5.36535.34835.34605.36035.3431
gramul de aurXAU259.1928262.0191255.8044256.1622253.5118
Dolarul australianAUD2.94602.93642.93202.92932.9265
Leva bulgareascaBGN2.47422.47202.47182.47252.4718
Dolarul canadianCAD3.08383.08573.08463.09543.0866
Coroana cehaCZK0.18530.18500.18520.18520.1851
Coroana danezaDKK0.64990.64930.64920.64940.6492
Lira egipteanaEGP0.25420.25460.25590.25750.2563
100 Forinti maghiari100HUF1.38381.38131.38831.39661.4015
100 Yeni japonezi100JPY3.84753.84493.83533.84313.8238
Leul moldovenescMDL0.24350.24350.24450.24440.2471
Coroana norvegianaNOK0.45860.45990.45990.45850.4592
Zlotul polonezPLN1.10181.10101.10261.09941.0990
Rubla rusescaRUB0.05530.05550.05560.05590.0556
Coroana suedezaSEK0.46930.46800.46960.47010.4707
Lira turceascaTRY0.54970.55010.55190.55610.5563
DSTXDR5.74975.74915.75965.77775.7606

Unde se găsește cel mai bun curs valutar din 19 august 2020

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA4.81884.86234.03564.0745
Alpha Bank4.78204.90203.97094.1403
Banca Feroviara4.76804.91803.96754.1375
Banca Romaneasca4.78804.93803.99214.1721
Banca Transilvania4.77004.90003.97004.1600
BCR4.76904.91403.96704.1470
BRD SocGen4.76204.91203.96804.1350
CEC4.80004.88004.00004.1000
Credit Agricole4.79004.88004.01004.1000
Credit Europe4.80004.88003.99004.1100
First Bank (Piraeus)4.78004.89004.00004.1100
IdeaBank4.80204.86804.01004.0900
ING4.74404.93763.97394.1361
Intesa Sanpaolo Bank4.78834.87934.00804.0908
Libra Bank4.80004.93004.00004.1500
OTP Bank4.77004.91003.96504.1350
PatriaBank4.79554.87953.98704.1150
ProCreditBank4.78104.89753.98704.1170
Raiffeisen Bank4.77744.90193.98154.1215
UniCredit4.78004.90003.97274.1348

Sursa: banknews.ro

FOTO: EPA

Citeşte şi:

În ce condiții se suspendă cursurile într-o clasă sau în toată școala. Care sunt cele patru scenarii

Cod portocaliu de vijelii, ploi torențiale și grindină până miercuri seară. Ce județe vor fi afectate

Nelu Tătaru, despre normele propuse pentru reluarea școlii: “Orice sugestie este bine-venită”

De ce teribilii criminali Yakuza sunt jupuiți de piele când mor » Care e testul incredibil de admitere și de ce se taie degetul mic
PARTENERI - GSP.RO
De ce teribilii criminali Yakuza sunt jupuiți de piele când mor » Care e testul incredibil de admitere și de ce se taie degetul mic
ȘOC! Bianca Drăgușanu, RUPTĂ cu bătaia 5 ore de Alex Bodi! Are ochiul vânăt și abia merge
PARTENERI - PLAYTECH
ȘOC! Bianca Drăgușanu, RUPTĂ cu bătaia 5 ore de Alex Bodi! Are ochiul vânăt și abia merge
Horoscop 2 octombrie 2020. Berbecii au parte de trăiri intense și momente destul de dificile, mai ales în cuplu
HOROSCOP
Horoscop 2 octombrie 2020. Berbecii au parte de trăiri intense și momente destul de dificile, mai ales în cuplu
Profesoara universitară Ionela Băluță, despre interzicerea studiilor de gen în școală: „Discuțiile despre diversitatea de gen ar trebui să înceapă de la grădiniță”
Scoala9.ro
Profesoara universitară Ionela Băluță, despre interzicerea studiilor de gen în școală: „Discuțiile despre diversitatea de gen ar trebui să înceapă de la grădiniță”
ŞOC! O femeie l-a obligat pe instructorul de fitness să întreţină relaţii sexuale cu ea! Reacţia bărbatului a lăsat-o mască
Telekomsport
ŞOC! O femeie l-a obligat pe instructorul de fitness să întreţină relaţii sexuale cu ea! Reacţia bărbatului a lăsat-o mască