În schimb, leul s-a apreciat în raport cu dolarul american. Astfel, dolarul american a scăzut de la 4,0606 lei, marți la 4,0550 lei, miercuri.

În ceea ce privește raportul leu/franc elvețian, moneda națională a pierdut teren, de la valoarea de 4,4844 lei, marți, la 4,4897 lei, miercuri.

Curs valutar BNR de azi, 19 august

ValutaSimbol19.08.202018.08.202017.08.202014.08.202013.08.2020
EuroEUR4.83904.83494.83444.83584.8344
Dolarul SUAUSD4.05504.06064.07904.10204.0836
Francul elvetianCHF4.48974.48444.49574.49864.4894
Lira sterlinaGBP5.36535.34835.34605.36035.3431
gramul de aurXAU259.1928262.0191255.8044256.1622253.5118
Dolarul australianAUD2.94602.93642.93202.92932.9265
Leva bulgareascaBGN2.47422.47202.47182.47252.4718
Dolarul canadianCAD3.08383.08573.08463.09543.0866
Coroana cehaCZK0.18530.18500.18520.18520.1851
Coroana danezaDKK0.64990.64930.64920.64940.6492
Lira egipteanaEGP0.25420.25460.25590.25750.2563
100 Forinti maghiari100HUF1.38381.38131.38831.39661.4015
100 Yeni japonezi100JPY3.84753.84493.83533.84313.8238
Leul moldovenescMDL0.24350.24350.24450.24440.2471
Coroana norvegianaNOK0.45860.45990.45990.45850.4592
Zlotul polonezPLN1.10181.10101.10261.09941.0990
Rubla rusescaRUB0.05530.05550.05560.05590.0556
Coroana suedezaSEK0.46930.46800.46960.47010.4707
Lira turceascaTRY0.54970.55010.55190.55610.5563
DSTXDR5.74975.74915.75965.77775.7606

Unde se găsește cel mai bun curs valutar din 19 august 2020

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA4.81884.86234.03564.0745
Alpha Bank4.78204.90203.97094.1403
Banca Feroviara4.76804.91803.96754.1375
Banca Romaneasca4.78804.93803.99214.1721
Banca Transilvania4.77004.90003.97004.1600
BCR4.76904.91403.96704.1470
BRD SocGen4.76204.91203.96804.1350
CEC4.80004.88004.00004.1000
Credit Agricole4.79004.88004.01004.1000
Credit Europe4.80004.88003.99004.1100
First Bank (Piraeus)4.78004.89004.00004.1100
IdeaBank4.80204.86804.01004.0900
ING4.74404.93763.97394.1361
Intesa Sanpaolo Bank4.78834.87934.00804.0908
Libra Bank4.80004.93004.00004.1500
OTP Bank4.77004.91003.96504.1350
PatriaBank4.79554.87953.98704.1150
ProCreditBank4.78104.89753.98704.1170
Raiffeisen Bank4.77744.90193.98154.1215
UniCredit4.78004.90003.97274.1348

Sursa: banknews.ro

FOTO: EPA

Citeşte şi:

În ce condiții se suspendă cursurile într-o clasă sau în toată școala. Care sunt cele patru scenarii

Cod portocaliu de vijelii, ploi torențiale și grindină până miercuri seară. Ce județe vor fi afectate

Nelu Tătaru, despre normele propuse pentru reluarea școlii: “Orice sugestie este bine-venită”

Dan Barna, ALTĂ GAFĂ! Ce a scris după medalia obținută de Ana Maria Popescu la Jocurile Olimpice
PARTENERI - GSP.RO
Dan Barna, ALTĂ GAFĂ! Ce a scris după medalia obținută de Ana Maria Popescu la Jocurile Olimpice
Cum a arătat Simona Halep mireasă. Rochia inedită a lăsat mască toţi invitaţii
Playtech.ro
Cum a arătat Simona Halep mireasă. Rochia inedită a lăsat mască toţi invitaţii
Doi soți români, morți într-un cumplit accident în Italia. Scuterul pe care se afla Petrică și Daniela a fost spulberat de un BMW
Observatornews.ro
Doi soți români, morți într-un cumplit accident în Italia. Scuterul pe care se afla Petrică și Daniela a fost spulberat de un BMW
Horoscop 24 iulie 2021. Peștii sunt în elementul lor astăzi și de aceea le va fi mai ușor să-și mențină echilibrul
HOROSCOP
Horoscop 24 iulie 2021. Peștii sunt în elementul lor astăzi și de aceea le va fi mai ușor să-și mențină echilibrul
Proprietara unui salon de frumusețe, care este însărcinată, refuză să tundă persoane vaccinate
Știrileprotv.ro
Proprietara unui salon de frumusețe, care este însărcinată, refuză să tundă persoane vaccinate
Marea campioană a ţării, la petrecerile cu alcool şi relaţii intime la Jocurile Olimpice! Moment fără precedent dezvăluit în satul olimpic
Telekomsport
Marea campioană a ţării, la petrecerile cu alcool şi relaţii intime la Jocurile Olimpice! Moment fără precedent dezvăluit în satul olimpic
(Publicitate) Laptopurile ASUS: OLED este sinonim cu stilul
PUBLICITATE
(Publicitate) Laptopurile ASUS: OLED este sinonim cu stilul