Pe 23 martie, Președintele Klaus Iohannis a anunțat, vineri, la Bruxelles, unde participă la reuniunea Consiliului European, că va lua o decizie privind revocarea din funcție a șefei Direcției Naționale Anticorupție, Laura Codruța Kovesi, după sărbătorile de Paște.

Ministrul Tudorel Toader a cerut revocarea Laurei Codruța Kovesi, în data de 22 februarie a.c., când a prezentat – la sediul Ministerului Justiției – raportul privind activitatea DNA. El a acuzat-o pe șefa DNA de ”acte şi fapte de netolerat într-un stat de drept”.

Ministrul Justiției a prezentat sinteza unui raport de 36 de pagini, în care a criticat activitatea șefei DNA. Printre lucrurile pe care ministrul Justiției i le reproșează lui Kovesi sunt conflictele de natură instituțională ale DNA, refuzul de a se prezenta la Comisia de anchetă a alegerilor prezidențiale din DNA, criticile aduse legilor justiției.

Reacția președintelui a venit la scurt timp. Președintele a transmis, printr-un comunicat de presă, că din cauza lipsei de claritate în prezentarea Raportului privind activitatea managerială a DNA și având în vedere că evaluarea activității DNA și a conducerii acestei instituții de către Președintele României diferă de cea a Ministrului Justiției, se impune o analiză aprofundată a acestui document. Cotroceniul mai afirmă că ”președintele României s-a declarat mulțumit de activitatea DNA și a conducerii sale, punct de vedere pe care și-l menține în continuare”.

Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a deliberat marţi, 27 februarie, asupra propunerii ministrului Justiţiei Tudorel Toader, de revocare din funcţie a procurorului-şef al Direcției Nașionale Anticorupție (DNA), Laura Codruța Kovesi.

Decizia este, însă, una consultativă. Acum, Klaus Iohannis va decide dacă o va revoca sau nu pe Kovesi din funcție. Președintele României și-a declarat deja susținerea față de șefa DNA.

Citește și: Şapte avioane miliare americane au zburat în apropierea bazei militare ruse unde s-ar ascunde Bashar Al-Assad

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.