Din documentele prezentate Curții Supreme din Nova Scotia de Jennifer Robertson, văduva lui Gerald Cotten, reiese că firma datorează clienților săi aproape 250 de milioane de dolari canadieni (aproape 190 de milioane de dolari americani), atât în criptomonede, cât și în monede.

În instanță, văduva a precizat că Gerald Cotten (foto) a murit în decembrie, iar laptopul pe care acesta îl folosea este criptat. De asemenea, soția fondatorului companiei a menționat că nu știe nici parola și nici codul de recuperare, notează BBC.

„În ciuda căutărilor repetate și insistente, nu am putut găsi parolele notate nicăieri”, a spus femeia, conform sursei citate.

Fondatorul unei firme din Canada a murit și a intrat în mormânt cu parola pentru accesarea banilor. Compania sa a rămas fără 190 de milioane de dolari

sursă foto: Facebook

EXCLUSIV | Românii cu Bitcoin, datori la Fisc. Trebuie plătit impozit pe venit și contribuții sociale, deși monedele virtuale nu sunt reglementate în România

De asemenea, compania a angajat un investigator pentru a recupera parolele, însă au descoperite unele informații din calculatorul și telefonul lui Cotten pentru a recupera „câteva monede”.

Potrivit documentelor depuse în instanță, cele mai multe dintre cripmonede erau păstrate de Cotten într-un „cold wallet” sau un „cold storage”, un dispozitiv asemănător unui stick care nu este conectat la Internet pentru a fi protejat împotriva atacurilor hackerilor sau împotriva furtului.

Potrivit sursei citate, cel puțin 115.000 utilizatori ai Quadriga au rămas cu obligațiuni cash și criptomonede blocate în conturile lor. Reprezentanții companiei estimează că le datorează clienților aproape 190 de milioane de dolari.

Gerald Cotten a murit la începutul lunii decembrie, din cauza unor complicații ale bolii Crohn, în India.


Citește și Ministerul Sănătății i-a dat aviz escrocului italian Matteo Politi, care a ajuns să opereze de zeci de ori în România, chiar și la spitalul privat Monza, fără studii de medicină! A fost depistat de asistente că nu știa să-și pună mănușile!


 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.