Impactul cutremurului de magnitudine 8,8 din Peninsula Kamchatka

Seismul din Peninsula Kamchatka a fost descris de specialiști precum cel mai puternic cutremur de pe planetă din ultimii 14 ani. Cutremurul s-a produs la o adâncime de 19,3 km, la aproximativ 135 km de coastă. Este al șaselea cel mai puternic seism înregistrat vreodată și cel mai mare de la cutremurul din 2011 care a provocat dezastrul nuclear de la Fukushima.

La câteva ore după seism, patru balene au eșuat pe coasta Japoniei, în prefectura Chiba. Imagini difuzate de televiziunile japoneze arată uriașele creaturi întinse pe plajă, la câțiva metri una de alta.

În Rusia, cinci balene beluga au eșuat în regiunea Kamchatka după ce apa s-a retras din cauza tsunami-ului. Localnicii au încercat să le salveze, aruncând apă peste ele.

Leii de mare din Kamceatka se scufundă în mare după ce cutremurul a prăbușit stâncile

Leii de mare se scufundă în mare, în timp ce stâncile se prăbușesc pe insula Antsiferov, în largul coastei Kamceatka. Imaginile, filmate de un turist, arată momentul cutremurului cu magnitudinea de 8,8. Insula găzduiește foci cu blană Steller, o specie pe cale de dispariție.

 

Alerte de tsunami în Hawaii și Japonia

Un val de 4 metri înălțime a fost înregistrat în sudul Peninsulei Kamchatka, inundând zonele joase și forțând evacuarea a mii de persoane.

Hawaii se pregătește pentru posibile valuri de până la 3 metri înălțime care ar putea lovi insulele nordice. Valuri de 1,2 metri au lovit deja arhipelagul. De asemenea, o altă avertizare de tsunami a fost emisă în arhipelagul insulelor Hawaii acum doar zece zile, după un seism de 7,5 grade a fost înregistrat în Peninsula Kamchatka.

În Japonia, aproape 2 milioane de persoane au primit ordin de evacuare, iar valuri mici au început să lovească țărmul.

Avertizări de tsunami au fost emise până în Indonezia, Noua Zeelandă și Peru. În California, autoritățile au sfătuit persoanele care locuiesc pe ambarcațiuni să caute adăpost, fiind posibile valuri de până la 1,5 metri înălțime în nordul statului.

Reacția președintelui SUA după seismul din Peninsula Kamchatka

„Din cauza unui cutremur masiv care a avut loc în Oceanul Pacific, o avertizare de tsunami este în vigoare pentru cei care locuiesc în Hawaii. O alertă de tsunami este în vigoare pentru Alaska și coasta Pacificului a Statelor Unite”, a scris președintele SUA, Donald Trump, într-o postare publicată pe rețelele de socializare.

„Japonia este, de asemenea, în pericol. Vă rugăm să vizitați tsunami.gov/ pentru cele mai recente informații. RĂMÂNEȚI PUTERNICI ȘI ÎN SIGURANȚĂ!”, a mai adăugat Trump.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.