Magistratii Curtii de Apel Bucuresti au amanat, astazi, pentru data de 25 ianuarie, dezbaterile in legatura cu apelul in dosarul in care Miron Cozma a dat in judecata statul roman, solicitand despagubiri pentru cele 178 de zile petrecute ilegal in inchisoare, transmite Rompres. Judecatorii au amanat procesul pentru a da posibilitatea avocatului lui Cozma si Ministerului Economiei sa studieze motivele pentru care s-a declarat apel. Pe holul Palatului de Justitie, Miron Cozma, insotit de prietena sa, Elena Kremers, a repetat jurnalistilor prezenti abuzurile savarsite de autoritati impotriva sa. El a declarat ca a dat in judecata statul roman la CEDO si ca, in tara, va solicita rejudecarea dosarelor in care a fost condamnat. Pe 16 aprilie, magistratii CAB au decis ca Miron Cozma sa primeasca de la statul roman 10.000 de euro despagubiri pentru ca a fost tinut in inchisoare ilegal timp de 178 de zile, in perioada decembrie 2004 – iunie 2005. Acesta solicitase, in schimb, patru milioane de euro, drept pentru care, nemultumit, a facut apel la decizie.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.