Ploiești Streetball a adunat la start 74 de echipe și aproape 300 de jucători care s-au duelat pentru premii în valoare totală de 20.000 de lei, echipa învingătoare fiind răsplătită cu un cec în valoare de 1.000 de euro.

“Este prima oară când joc la un turneu de baschet 3×3 în Europa și mi-a plăcut foarte mult. Au fost meciuri tari, am vazut mulți fani care înțeleg și iubesc baschetul, a fost o experiență excelentă pentru mine și cu siguranță voi mai reveni”, a declarat Jordan Coackley, de la echipa Castorii, care a încheiat pe locul doi la categoria Open.

image006 image008 image010 image015 image017

Au fost multe meciuri pe muchie de cuțit și multă distracție. Spectatorii au avut parte de nenumărate concursuri cu premii și de un Superbet All Star Game, care a opus echipele Steaua CSM EximBank și CSM Ploiesti, plin de faze spectaculoase.

La Open feminin s-a impus Ra Devils, echipă care a avut în componență două dintre jucătoarele naționalei României de 3×3, Anca Șipoș și Andra Haas.

“3 la 3 reprezintă bucuria de a juca baschet în aer liber, de a te exprima pe teren fără constrângerile care mai apar în baschetul 5 la 5, toată lumea e relaxată, e ca o vacanță”, a spus Anca Șipoș, care vine după un sezon petrecut în Franța la Montbrison.

Componenții echipei de baschet în scaun rulant ACS Roțile Schimbării au oferit un exemplu de determinare și voință în timpul unui meci demonstrativ de baschet 3×3 iar în timpul fazelor finale ale competiției pauzele dintre meciuri au fost animate de mini-majoretele Ploiești Dancers.

 

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.