Mergi direct la conținut »
11 iun. Opinii Libertatea > Opinii

Despre erorile lui Zelenski și „oboseala războiului”

« Înapoi la articol

Comentarii (7)

Boss2022   •   20.07.2022, 01:52

Eu zic că accentele sunt puse corect - unii obosesc de la prea mult bine

michaelwittmann2222   •   13.06.2022, 11:03

Delicata chestiune...cert e ca avem un stat agresor care s a trezit sa recupereze ce i 'apartine' dupa ce garantase prin 94 suveranitatea Ucrainei ( si o deposedase elegant de arsenalul nuclear din era sovietica)...mongolii ar putea cere refacerea imperilui lui Genghis Han? Italienii a celui roman?...etc...Rusii s au dovedit la fel de barbari si criminali ca in ww2, peste nazistii pe care i tot invoca...au acleasi tehnici rudimentare de a distruge tot, fura, ucide, viola...ca armatele evului mediu...sa mai aducem in dicutie ca toate acestea le aplica unor asa zisi frati???Europa si NATO sunt slabi si fricosi...dau cu o mania si iau cu alta...inca se cumpara gaze de la rusi , inca sunt companii mari care nu s- au retras din Rusia...ma infior la gandul ca am putea deveni vecinii marelui urs (neo) sovietic!

Costea   •   12.06.2022, 21:52

@romica29 ,jurnalistul cu pixul aduce servicii mult mai utile decît cu kalașnikovul ! In al doilea rînd , românii din Ukraina nu au nicio obligație morală să lupte pt integritatea si independența Ukrainei ! De ce ? de aia !

romica29   •   12.06.2022, 04:44

Foarte usor Sa Judeci la adapost din biroul din Bucuresti, daca erati patriot cu adevarat, ati fi ramas pe baricade, in Ukraina, Ati fi dorit ca Zelensky Sa le ofere flori rusilor se Sa le spuna luati tot Ce doriti de la noi, Acum impartasiti parerea celor mai multi romani care gandesc : lasa i pe rusi sa I casapeasca , ca nu e treaba romanilor si a altor tari V-ati adapostit in Romania acolo Unde oamenii sunt Foarte egoisti si nepasatori, cei mai multi Daca doriti Sa fiti cumva erou, mergeti inapoi si va alaturati Lui Zelensky in lupta impotriva celor mai feroce atacatori care sunt rusii Nu incercati Sa aparati Ukraina cu condeiul, incercati cu kalashnikov !!!!

romica29   •   12.06.2022, 04:36

Domnule Gherman, este Foarte usor pentru dumneavoastra Sa judecati razboiul si Sa “aparati “ Ukraina de la Bucuresti, la adapostul biroului de gazetar, Este Foarte frumos din partea dumneavoastra ca v-ati asigurat protectia familiei in alta tara, si Sa scrieti despre Zelensky, ca isi omoara compatriotii, dupa parerea dv ar fi trebuit Sa i intampine

ionutbedreag   •   11.06.2022, 20:32

"Însă nimic nu poate justifica uciderea militarilor""inclusiv de cei ce riscă cu propria viața" - civilii risca. militarii sunt singurii care au un risc asumat. Intr-un razboi "uciderea militarilor" este singura cale de a castiga. De fapt a tuturor fortelor combatante. Restul sunt crime de razboi. Sa nu batem campii cu diplomatia ca stim ca este un praf in ochi. "Niciun păcat al Kievului nu justifică însă războiul declanșat de Rusia." - Sigur? - "Popularitatea lui Zelenski era în cădere liberă până la război" .1-1 cu putin. Poate e cazul ca dl Zelenski sa isi dea seama ca nu mai joaca intr-un film. Sa imi spuneti ca Ucraina apara valorile ue........ :)))))))). E in *** si atat. Si are ghinionul sa aiba un impertinent drept presedinte. Care a reusit sa dea apa la moara rusilor. Vezi bat azov (cand americanii sistau autoarele, era integrat in gada nationala). Ambele popoare se vad ca "frati". Atunci nu credeti ca oligarhii ucrainienilor sunt mai cinici? "națiunea politică ucraineană" - putem avea dubii mari? Abia astept sa vad si un jurnalist "roman" din Crimea ce va raspunde. Si sa fie si cu drept la replica... ca doar "elvetienii" sunt neutri prin definitie.

Acest comentariu a fost moderat pentru: limbaj vulgar sau jignitor.

    romica29   •   12.06.2022, 04:55

    ionutbedreag   •  11.06.2022, 20:32

    "Însă nimic nu poate justifica uciderea militarilor""inclusiv de cei ce riscă cu propria viața" - civilii risca. militarii sunt singurii care au un risc asumat. Intr-un razboi "uciderea militarilor" este singura cale de a castiga. De fapt a tuturor fortelor combatante. Restul sunt crime de razboi. Sa nu batem campii cu diplomatia ca stim ca este un praf in ochi. "Niciun păcat al Kievului nu justifică însă războiul declanșat de Rusia." - Sigur? - "Popularitatea lui Zelenski era în cădere liberă până la război" .1-1 cu putin. Poate e cazul ca dl Zelenski sa isi dea seama ca nu mai joaca intr-un film. Sa imi spuneti ca Ucraina apara valorile ue........ :)))))))). E in *** si atat. Si are ghinionul sa aiba un impertinent drept presedinte. Care a reusit sa dea apa la moara rusilor. Vezi bat azov (cand americanii sistau autoarele, era integrat in gada nationala). Ambele popoare se vad ca "frati". Atunci nu credeti ca oligarhii ucrainienilor sunt mai cinici? "națiunea politică ucraineană" - putem avea dubii mari? Abia astept sa vad si un jurnalist "roman" din Crimea ce va raspunde. Si sa fie si cu drept la replica... ca doar "elvetienii" sunt neutri prin definitie.